Najpierw dla uchodźców, później dla mieszkańców - nowe mieszkania socjalne w Rudzie Śląskiej

28 "normalnych" mieszkań powstanie ze zdegradowanych lokali socjalnych i użytkowych w zasobach miasta. Początkowo przeznaczone będą dla uchodźców z Ukrainy. Na ich remont miasto pozyskało pieniądze z Unii Europejskiej.

UM Ruda Śląska
Lokale komunalne po remoncie będą przeznaczone początkowo dla uchodźców

Mieszkania socjalne, zanim zostaną oddane do użytku - muszą przejść gruntowny remont. W zależności od stanu lokalu konieczne są wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, naprawa sufitów i tynków, wymiana i rozbudowa instalacji wodno–kanalizacyjnej, montaż urządzeń sanitarnych, zlewozmywaka czy kuchenki elektrycznej oraz wykonanie robót wykończeniowych. Przywróceniem ich do normalności zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Trwa już procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu zadania, obejmującego 10 mieszkań.

Owe 28 mieszkań o charakterze socjalnym przeznaczone będzie w pierwszym etapie do tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy.

- Wszyscy mamy nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej się zakończy, a zanim to nastąpi cały czas będziemy pomagać naszym sąsiadom uciekającym przed wojną – mówi prezydent Michał Pierończyk. – W tym przypadku nie musimy zabezpieczać wkładu własnego, przyznane nam dofinansowanie ma w całości pokryć koszty projektu.

Kiedy lokale nie będą już potrzebne obywatelom Ukrainy - zostaną wciągnięte na listę dostępnych do najmu lokali socjalnych.

Koszt renowacji i remontów wyniesie 5 milionów złotych i w całości pokryje go funduszy Unii Europejskiej z puli na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

W ciągu roku od rozpoczęcia wojny za naszą wschodnią granicą - Ruda Śląska przyjęła kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy. Do ich dyspozycji oddano 9 punktów zakwaterowania, 6 tymczasowych lokali mieszkalnych i 5 komunalnych - dla tych z Ukraińców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jeszcze trochę utrudnień i będzie pięknie

Przebudowa dróg w Rudzie wkrótce wejdzie w kolejny etap

Specjalne znaki i wygrodzenia - efekt interwencji mieszkańców

Remont kanalizacji w Halembie prawie odciął część dzielnicy

Czarnoleśną już można jeździć

Czarnoleśna już przejezdna. Można wrócić do starych tras

Apel "To nie jest wysypisko"

Kandydaci na prezydenta o budowie w mieście spalarni odpadów

W tym miejscu powstanie rondo turbinowe

Znamy wykonawcę przebudowy ulicy Wolności

Huta "Pokój" wystawiła na sprzedaż działki na terenie Nowego Bytomia

Huta "Pokój" sprzedaje tereny

Velostradą przez Rudę Śląską

Velostradą z Gliwic do Katowic przez Rudę Śląską