Na wireckim cmentarzu poświęcono 8 grobów powstańców śląskich. Znanych jest zaledwie 200 takich pochówków

W ramach obchodów upamiętniających 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego 6 czerwca 2021 r. na terenie parafii św. św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej-Wirku odbyła się uroczystość poświęcenia 8 grobów powstańców śląskich. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej oraz Oddział IPN w Katowicach.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji powstańców śląskich. Następnie zgodnie z ceremoniałem wojskowym został odegrany hymn Polski i odczytany apel pamięci, po którym oddano salwę honorową. Ostatnim elementem obchodów było poświęcenie nagrobków, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Groby powstańców śląskich

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, na podstawie rozpoczętej w 2018 r. kwerendy, wytypowało początkowo do remontu w latach 2019-2022:

  • 15 grobów wojennych powstańców śląskich,
  • 28 grobów weteranów powstań śląskich,
  • 22 pomniki powstań śląskich.

Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach zaapelował do mieszkańców regionu o zgłaszanie Instytutowi lokalizacji miejsc pochówku powstańców śląskich – zarówno poległych w walkach, jak późniejszych weteranów.

- Próbujemy jako IPN nadrobić pewnego rodzaju zaniedbanie, odnaleźć groby wszystkich powstańców śląskich. Spośród poległych tylko w trzecim powstaniu śląskim znamy groby zaledwie dwustu kilkudziesięciu – przyznał Dr Andrzej Sznajder

Upamiętnienia znajdujące się na cmentarzach parafii św. św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej zostały odremontowane w latach 2019-2020 ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Znajdują się na starym cmentarzu (Ruda Śląska - Wirek, ul. Czajkowskiego 1):

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon