Na sesji Rady Miasta dyskutowano o lasach. Planowane są sadzenia i wycinki drzew

O wycince drzew i nowych nasadzeniach, a także o utrzymywaniu czystości w lasach dyskutowali rudzcy radni z nadleśniczym Stanisławem Jeziorańskim. Podczas czwartkowej sesji przedstawiciele Rady Miasta zapoznali się z planami dotyczącymi prac na terenie lasów w Rudzie Śląskiej i innych gmin, które wchodzą w skład Nadleśnictwa Katowice.

las

O lasach na sesji Rady Miasta

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta przedstawiona została m.in. mapa ukazująca fragmenty lasów, gdzie będą wykonywane cięcia rębne i odnowienia, które zrealizowane zostaną do 2029 roku.

- Zakres prowadzonych prac pielęgnacyjnych oraz wykonywanych cięć w drzewostanach wynika ze stanu lasu, wieku i kondycji zdrowotnej rosnących tam drzew oraz stanu rozwoju młodego pokolenia lasu – podkreślił w prezentacji Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice. - Jeśli gdzieś zaplanowane są rębnie zupełne, to na przykład dlatego, że sosna jest gatunkiem potrzebującym światła i musi zostać odnowiona na otwartej przestrzeni, ponieważ pod osłoną się nie odnowi. Na mapie pokazane jest całkowite wydzielenie, jednak nie wycinamy wszystkiego. Zostawiamy starodrzewie, kępy drzew - podkreślił.

Warto dodać, że na terenie Nadleśnictwa Katowice powierzchnia objęta cięciami rębnymi drzew w latach 2010 – 2019 wyniosła 2.59 tys. ha. Z kolei w latach 2020 – 2029 wynosi 3.32 tys. ha. Łącznie jest to 5.91 tys. ha z 14.5 tys. ha terenu całego Nadleśnictwa Katowice. Nie oznacza to jednak, że w ciągu 20 lat Nadleśnictwo wytnie 40 procent lasów, którymi zarządza. Wielkość wykonanych odnowień za lata 2010 – 2019 to 777 ha powierzchni nadleśnictwa, a planowane odnowienia na lata 2020 – 2029 to 1838 ha.

Mniej niż kiedyś jest sosen świerków, za to więcej buków, dębów i brzóz

Najbardziej popularnymi drzewami iglastymi, które można spotkać w lasach należących do Nadleśnictwa Katowice, w tym także w lasach rudzkich są: sosny, modrzewie, świerki. Natomiast drzewa liściaste to: buki, dęby, brzozy, olchy i osiki.

- Możemy zaobserwować, że od 1945 roku, czyli od momentu powstania Nadleśnictwa Katowice, mamy mniej drzew takich jak na przykład sosna, która kiedyś występowała w 70 procentach, a teraz jest jej niewiele ponad 30 procent. Mniej jest też świerków, a trochę więcej modrzewi. Za to więcej niż kiedyś rośnie drzew liściastych, takich jak dęby, buki czy brzozy – zaznaczył nadleśniczy.

W 2021 roku na terenie Rudy Śląskiej prace nadleśnictwa prowadzone są na powierzchni 140 ha, z czego na 105 ha są dokonywane trzebieże lasów, czyli potocznie mówiąc następuje ich przerzedzanie. Z kolei na 35 ha wykonuje się rębnie lasów, gdzie wycinane są starsze drzewostany. W tym roku Nadleśnictwo Katowice posadziło na swoim terenie 700 tys. sztuk nowych sadzonek, natomiast na terenie Rudy Śląskiej - 63,4 tys. – głównie sosen (61 tys.), buków (1800), świerków (600). W 2022 roku nadleśnictwo zamierza posadzić drzewa na 23 h.

Podczas sesji poruszony został także problem zaśmiecania przez turystów odwiedzających lasy. Przy tej okazji przedstawiciel Nadleśnictwa zaapelował o utrzymywanie porządku w lasach oraz poinformował o różnych akcjach i kampaniach mających na celu edukację dzieci i dorosłych w zakresie czystości w lesie.

Nadleśnictwo Katowice opiekuje się lasami w 14 gminach:

 • Katowicach,
 • Mysłowicach,
 • Rudzie Śląskiej,
 • Zabrzu,
 • Tychach,
 • Chorzowie,
 • Siemianowicach Śląskich,
 • Świętochłowicach,
 • Mikołowie,
 • Lędzinach,
 • Imielinie,
 • Chełmie Śląskim,
 • Bieruniu,
 • Gierałtowicach.

W Rudzie Śląskiej lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Katowice rozprzestrzeniają się na powierzchni 1573 ha. W południowej części miasta znajdują się trzy leśnictwa: Makoszowy (346 ha na terenie miasta), Śmiłowice (776 ha) i Panewnik (445 ha). W sumie Nadleśnictwo Katowice obejmuje 14 533 ha, z czego 10 proc. znajduje się na terenie Rudy Śląskiej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon