Na razie pouczają, ale posypią się mandaty. Policja i sanepid w Rudzie Śląskiej kontrolują przestrzeganie przepisów sanitarnych

Policjanci zwracają coraz baczniejszą uwagę na przestrzeganie zaleceń sanitarnych dotyczących noszenia maseczek ochronnych i zachowania dystansu społecznego. Na razie są pouczenia, ale mundurowi zapowiadają, że na tym się nie skończy.

Maseczki ochronne są obowiązkowe w miejscach publicznych

W ciągu ostatnich trzech dni rudzka policja przeprowadziła kontrole w:

  • 41 środkach transportu zbiorowego
  • 57 placówkach handlowych
  • 87 innych miejscach publicznych

W trakcie tych kontroli ujawniono 74 naruszenia przepisów sanitarnych. Wprawdzie w znakomitej większości przypadków skończyło się na pouczeniach, 5 mandatów wpadło. I będzie ich coraz więcej. Zgodnie z przepisami - za łamanie zaleceń sanitarnych policjant może zastosować pouczenie lub mandat karny od 20 do 500 złotych.

Gdzie i co sprawdzają w Rudzie Śląskiej?

To powiatowa stacja SANEPID wskazuje miejsca, gdzie planuje przeprowadzić kontrole i prosi o wsparcie policję. Wczoraj "nalot" przeżyły sklepy sieci Netto, dziś (29 października) planowany jest w Intermarche. Na większości placówek handlowych można zobaczyć informacje o obowiązku zakładania maseczek ochronnych. Niestosowanie się do tych zaleceń, zdaniem policji, podpada pod art. 116 par. 1a. Kodeksu wykroczeń.

- Powoływanie się na ten przepis otwiera nam furtkę do nieprzyjęcia mandatu, gdyż w paragrafie 1a mowa jest o naganie lub grzywnie, którą zastosować może wyłącznie sąd. Oczywiście przepis ten rozpatrywany jest wraz z innymi, w tym Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - a w jej przypadku ewentualne kary nakłada sanepid. Ja bym mandatu nie przyjął - mówi prawnik, Paweł Matyja.

Oczywiście - pod rozwagę - lepiej przyjąć pouczenie czy niski mandat - czy też "bujać się" po sądach - wybór należy do was.

Poziom zakażeń Covid-19 w Polsce rośnie

Według danych za wczoraj (27 października) - w naszym kraju odnotowano 8.631 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Ale już u naszych sąsiadów - sytuacja wygląda o wiele gorzej. Niemcy zaraportowały 26.099 przypadków, a Ukraina - 22.574.

Prognozy naukowców co do wzrostu liczby zakażeń w Polsce

Według najnowszego modelu, w pierwszej połowie grudnia liczba dodatnich wyników testów na koronawirusa może sięgnąć 25 tysięcy dobowo. To więcej o 7-8 tysięcy niż prognozowano wcześniej. Według najnowszego modelu - szczyt jesiennej fali nadejdzie w połowie grudnia. Przed Bożym Narodzeniem liczba zakażeń ma zacząć powoli się zmniejszać. Co mogłoby złagodzić te prognozy? Kolejne setki tysięcy zaszczepionych osób. Obecnie w pełni zaszczepiona jest nieco ponad połowa populacji Polski.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon