Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej. Koszt wyniesie prawie 1,3 mln zł

Modernizacja dachu nad rudzkim targowiskiem zostanie sfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przetarg na wykonanie inwestycji został już rozstrzygnięty, a jej koszt wyniesie prawie 1,3 mln zł. Wykonawca zadania będzie mieć 6 miesięcy na jego realizację.

Wirek ma tradycję handlową sięgającą XIX wieku. Nie ma chyba osoby w Rudzie Śląskiej, która nie robiłaby tam zakupów, a każdy mieszkaniec miasta zna największe w Rudzie Śląskiej targowisko, na którym w targowe czwartki zjeżdżają się kupujący z całego miasta i okolic. Znajduje na nim prawie wszystko: od warzyw i owoców, ubrania po sprzęt rtv, agd i meble.

Zadaszenie targowiska

Zadaszenie nad targowiskiem powstało w 2004 roku. Osadzone jest na 8 żelbetowych podporach o wysokości ponad 8 m. Dach ma 86 m długości, 41 m szerokości i prawie 18 m wysokości w najwyższym punkcie. Kolebkowa konstrukcja została wykonana z klejonego drewna świerkowego. Górny świetlik kalenicowy jest podwyższony o ok. 2,25 m i ma prawie 54,6 m długości oraz 9,6 m szerokości. Na każdej z obu pochyłych powierzchni dachu zlokalizowane są pasma doświetlające z płyt poliwęglanowych, po 7 z każdej strony.

Dziś dach znajduje się w kiepskim stanie technicznym i wymaga modernizacji.

-Zadaszenie na co dzień służyło sprzedającym i kupującym, wielokrotnie chroniło też przed złą pogodą uczestników miejskich imprez, na przykład Dni Rudy Śląskiej. Niestety, lata oddziaływania warunków atmosferycznych spowodowały m.in. uszkodzenia pokrycia dachowego czy korozję rynien – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Modernizacja dachu za prawie 1,3 mln

Cała powierzchnia dachu zostanie pokryta blachą. Zlikwidowane zostaną wykonane z poliwęglanu świetliki na pochyłych powierzchniach dachu. Wykonany zostanie nowy system odwodnienia oraz zabezpieczenia przed zsuwaniem się śniegu. Pond to zostanie wymienione również oświetlenie na LEDowe.

Modernizacja zostanie sfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przetarg na wykonanie inwestycji został już rozstrzygnięty, a jej koszt wyniesie prawie 1,3 mln zł. Wykonawca zadania będzie mieć 6 miesięcy na jego realizację.

-Na to zadanie przeznaczymy pieniądze pozyskane w pierwszej edycji RFIL, w ramach której łącznie przyznano nam prawie 7,4 mln zł. Uzyskana w przetargu cena mieści się w przewidywanym koszcie inwestycji, pozwala więc na sfinansowanie jej w całości z tej dotacji – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.


Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon