Minimalny odstęp pomiędzy pojazdami. Przepis wchodzi w życie 1 czerwca

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym będą obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Oprócz regulacji dotyczących pieszych, którym w określonych sytuacjach zabrania się korzystania między innymi ze smartfonów, wprowadzono również nowe przepisy w ruchu pojazdów. Art. 19 ust 3 a określa minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej.

samochody na drodze

W treści dokumentu o zmianach przepisów o ruchu drogowym pojawił się przepis (art. 19 ust 3a), który mówi o tym, że:

kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem.

Minimalny odstęp pomiędzy pojazdami

Minimalny odstęp pomiędzy pojazdami będzie wyrażony w metrach, określa się go jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Niedostosowanie prędkości a co za tym idzie i odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku to przyczyna wielu zdarzeń drogowych. Od początku 2019 roku na śląskich drogach takie zachowania przyczyniły się do zaistnienia 39 wypadków drogowych i 1263 kolizji.

- Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji która jest nieodzowna, bo na drodze wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że praw fizyki oszukać się nie da i żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Bądźmy uważni na drodze - komentuje policja z Rudy Śląskiej

Nowy przepis i jego zastosowanie w praktyce obrazuje poniższy film:


Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon