Mieszkania i lokale usługowe na terenach po kopalni Pokój. Bank Światowy akceptuje rudzką koncepcję

O rewitalizacji i zagospodarowaniu terenów po kopalni "Pokój" rozmawiali dziś w Rudzie Śląskiej przedstawiciele miasta i Banku Światowego. Eksperci wskazywali na konieczność rozwoju sektora energetyki odnawialnej w miejscu byłych zakładów górniczych, jednak zabudowa mieszkaniowa również jest akceptowana na tym terenie.

UM Ruda Śląska
Eksperci Banku Światowego przyjęli koncepcję zagospodarowania terenów po kop. Pokój

Można powiedzieć, że to już "przyklepane". Plan stworzenia osiedli mieszkaniowych na terenach po kopalni "Pokój" zyskał akceptację. Przedstawione dziś w Rudzie Śląskiej rekomendacje, to efekt ponadpółrocznych analiz w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez Bank Światowy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

- Analizy jednoznacznie wskazują, że droga, którą obraliśmy jest właściwa. Jest to potwierdzenie tego, co robimy, mamy bowiem gotowy masterplan dla zagospodarowania terenów po kopalni „Pokój”, który zakłada przeznaczenie tego miejsca m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Przygotowujemy się też do zmiany studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego – podkreślał Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Dane, które właśnie otrzymaliśmy, będą niezwykle cenne także w kontekście ubiegania się o środki zewnętrzne na zagospodarowanie tych terenów.

Ekspertom z Banku Światowego zaprezentowano analizy przeprowadzone z wykorzystaniem ich własnego narzędzia LURA - aplikacji służącej do oceny najlepszego możliwego zagospodarowania gruntu. To przekonało ich, że właśnie budownictwo wielorodzinne powinno dominować w przyszłym zagospodarowaniu terenu po kopalni Pokój.

– Pod uwagę bierze ona szereg kryteriów technicznych, takich jak stabilność terenu, topografia, hydrologia, czy innych aspektów związanych ze środowiskiem – tłumaczy Wolfhart Pohl, ekspert Banku Światowego ds. środowiska. – Wyniki wskazały, że dla dużej części wskazanego terenu bezpiecznie można zrealizować inwestycje mieszkaniowe. Oczywiście jest to tylko wstępna analiza, która powinna później zostać pogłębiona.

Ta sama aplikacja oceniała inny teren pokopalniany - po KWK "Polska-Wirek" oraz terenów w okolicy innych, czynnych jeszcze zakładów górniczych - Ruch Bielszowice oraz Ruch Halemba kopalni Ruda.

Tam wyniki wskazały, że tereny te powinny być wykorzystane pod przemysł lekki z naciskiem na sektor energetyki odnawialnej.

– Czeka nas eksplozja zapotrzebowania właśnie tej branży na nowe tereny, gdzie będą powstawać centra produkcji energii. To ogromna szansa dla Rudy Śląskiej, która dysponuje odpowiednimi do tego lokalizacjami – wskazał Wolfhart Pohl.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wstępna koncepcja rynku w Nowym Bytomiu

Ostatnie konsultacje w sprawie rynku już w czwartek

Stara zyska nowy blask

Stara z nowym oświetleniem

Bykowina nabiera blasku

Koniec przebudowy w Bykowinie - chodnik, ścieżka i skwer

Spalarnia odpadów w Poznaniu

Spalarnia odpadów przyciągnie inwestycję z sektora IT?

Zwężenie jezdni na 1-go Maja potrwa rok

Zwężka na 1-go Maja nie jest chwilowa...

Plac budowy SP17 w Rudzie Śląskiej

Budowa SP17 wstrzymana. Nikt nie jest zaskoczony...

Prace przy budowie odcinka trasy N-S w Rudzie Śląskiej

Będą kolejne pieniądze na rozbudowę trasy N-S?