Mieszkańcy ulicy Łowieckiej w Kochłowicach chcą normalnej drogi!

Ulica Łowiecka w Kochłowicach. Ładne, dość nowoczesne osiedle niedaleko Oświęcimskiej i autostrady A4. Z jednej strony elegancka droga, a z tyłu... jakby budowlańcy zapomnieli czegoś skończyć. Klepisko i typowa "droga techniczna" z płyt betonowych. Do tego już skruszałych i dziurawych. Ot - fasady mamy piękne, a ze zadku hasiok.

O naprawę, remont czy w ogóle wykonanie prawdziwej drogi na tym odcinku Łowieckiej mieszkańcy apelują od lat. W 2018 i 2021 roku interpelowała radna Ewa Chmielewska. Bez skutku. Albo inaczej - skutkiem jej interpelacji była odpowiedź, jakoby w budżecie miasta na 2021 rok nie zostało takie zadanie ujęte. Wcześniej miasto oszacowało, że orientacyjna wartość robót może przekroczyć 10 milionów złotych. I budżetu na to nie stać. Ale było światełko w tunelu - "zadanie pn. remont kapitalny ulicy Łowieckiej zostało ujęte na liście potrzeb do projektu budżetu na rok 2022". I co? Wiadomo co.

Radny Rafał Wypior rusza z petycją

Kolejną próbę zainteresowania władz miasta tematem Łowieckiej podjął radny Rafał Wypior. Tym razem nie przez rajcowską interpelację, ale petycję.

"Jako mieszkańcy Rudy Śląskiej, zwracamy się petycją o podjęcie działań w sprawie budowy ulicy Łowieckiej w Rudzie Śląskiej. Obecnie część drogi jest gruntowa z licznymi ubytkami, zaś spora część jest zbudowana z płyt betonowych, które na skutek wielu lat eksploatacji są dziurawe i z których wystają pręty zbrojeniowe. Osiedle w pobliżu ulicy Łowieckiej zamieszkują setki rudzian, którzy z tej drogi każdego dnia korzystają. Pragniemy zaznaczyć, że z powodu fatalnego stanu drogi zawieszenie samochodów ulega szybkiemu zużyciu, co z kolei generuje dodatkowe koszty dla właścicieli pojazdów. Ponadto, korzystanie z tej drogi staje się niebezpieczne także dla pieszych. Jesteśmy świadomi, że działki tej ulicy należą do różnych właścicieli, dlatego prosimy o jak najszybsze dojście do porozumienia i podjęcie kroków mających na celu wybudowanie nowej drogi. Wierzymy, że uda się wypracować rozwiązania, które pozwolą na szybką i skuteczną modernizację tej ważnej dla mieszkańców ulicy. Dlatego też zwracamy się z gorącą prośbą o podjęcie działań w tej sprawie oraz o wsparcie mieszkańców, którzy od dłuższego czasu czekają na poprawę stanu ulicy Łowieckiej" - brzmi treść petycji do prezydenta miasta.

Każdy, komu leży na sercu i nie tylko ulica Łowiecka - może złożyć swój podpis pod zamieszczoną w Internecie odezwą KLIKNIJ W LINK DO PETYCJI.

Prezydent się przyjrzał

Dziś zarząd miasta wizytował plac budowy ulicy Bałtyckiej w Kochłowicach. Włodarze zajrzeli też na Łowiecką.

- Przy okazji wizyty w Kochłowicach przyjrzeliśmy się także ulicy Łowieckiej i przeanalizujemy możliwość opracowania wstępnej koncepcji jej przebudowy. Wyzwaniami są tutaj skomplikowana sytuacja własnościowa i brak możliwości odwodnienia nowej drogi - powiedział prezydent Michał Pierończyk.

To nie jest tajemnicą, gdyż w sprawie tej od pięciu interpeluje radna Ewa Chmielewska. Próbowała nawet wpisać remont tej ulicy do Budżetu Obywatelskiego. Jak na razie - bez efektu.

Czy efekt przyniesie petycja mieszkańców? Obawiam się, że gdy brak jest kasy - liczba głosów nie ma znaczenia. To nie działa tak, jak tłumaczyła niegdyś Ewa Kopacz - że jeśli ludzie przez miesiąc, dwa miesiące rzucali w tego dinozaura kamieniami, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać...

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon