Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy” właśnie wystartował

Miłośnicy komiksów oraz historii Śląska z pewnością mają powody do radości. Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju organizuje kreatywny konkurs – „Śląski Komiks Powstańczy”, w którym swoich sił może spróbować każdy, bez względu na wiek. Co właściwie trzeba zrobić? Stworzyć komiks nawiązujący do trzech Powstań Śląskich, Plebiscytu na Śląsku czy włączeniu województwa śląskiego do Rzeczpospolitej. Nagroda główna to aż 8 tysięcy złotych. Więcej szczegółów poniżej.

MPŚ konkurs 1920x1080

Jaki jest temat konkursu?

„Śląski Komiks Powstańczy” to ciekawy konkurs, którego organizatorem jest gliwickie wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju. Jego Partnerem jest Stowarzyszenie POKOLENIE oraz Muzeum Śląskie. Tematem konkursu jest stworzenie komiksu na jeden z trzech tematów, czyli o:

  • Powstaniach Śląskich (1919, 1920, 1921),
  • Plebiscycie na Śląsku (1920),
  • Włączeniu Śląska do Rzeczpospolitej (1922).

Uczestnicy konkursu mogą stworzyć swój komiks wykorzystując takie techniki jak:

  • Rysunek,
  • Malarstwo,
  • Grafika komputerowa.

Konkurs ma tylko jeden etap i jest skierowany do każdej kreatywnej duszy, bez względu na wiek. Co ciekawe, swoje prace można zgłaszać indywidualnie bądź w maksymalnie 3-osobych zespołach.

Co powinien zawierać projekt?

Projekt konkursowy powinien składać się przynajmniej z 6 plansz, ale nie więcej niż 15 plansz. Komiks może tworzyć jedna, kilka lub zbiór zamkniętych historii jednoplanszowych. Prace należy wykonać w formacie A4 (pionowo), a wykorzystane teksty muszą być napisane w języku polskim. Każda z plansz musi być odpowiednio podpisana, zgodnie z regulaminem konkursu.

Osoby przesyłające prace w formie kserokopii czy wydruków, powinny je składać w dwóch egzemplarzach. Powinny również dołączyć do nich płytę CD z pracą w wersji elektronicznej (format plików: 150 dpi RGB (JPG, PDF) oraz wersję do druku (A4 - 300 dpi CMYK).

Gdzie i do kiedy wysyłać zgłoszenia?

Prace konkursowe będą przyjmowanie do 15 kwietnia 2022 roku. Można je przesyłać pocztą, kurierem lub zrobić to osobiście odwiedzając Biuro Konkursu, które mieści się w siedzibie Partnera Organizatora – Muzeum Śląskim (ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice) z dopiskiem „Śląski Komiks Powstańczy”. Lista laureatów zostanie podana do publicznej wiadomości 15 maja 2022 roku na stronie www.

Jakie są nagrody?

Dobre pytanie. Organizator Konkursu przewidział następujące nagrody:

  • I nagroda w wysokości 8 000 zł brutto,
  • II nagroda w wysokości 5 000 zł brutto,
  • III nagroda w wysokości 3 000 zł brutto.

Zwycięskie i wyróżnione prace zostaną wydane w antologii „Śląski Komiks Powstańczy”, a każdy laureat otrzyma 5 autorskich sztuk monografii. Więcej informacji na temat konkursu, a także regulamin znajduje się na oficjalnym Fan Page’u Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” – TUTAJ.

Nie czekaj i spróbuj swoich sił w Konkursie „Śląski Komiks Powstańczy”!

Śląski Komiks Powstańczy – informacje
E-mail: konkurs@pokolenie.org.pl
Tel.: 32 209 00 02
WWW (STOWARZYSZENIE POKOLENIE) | FACEBOOK (KOMIKSOWY KONKURS POWSTAŃCZY)

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon