Uratowano życie 66-latki z Rudy Śląskiej dzięki koncentratorowi tlenu z Rudzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Ruda Śląska kupiła 6 koncentratorów tlenowych w ramach walki z COVID-19 za łączną kwotę 16,5 tys. zł. Trzy z nich przekazane zostały do Domu Pomocy Społecznej „Senior” w Orzegowie, a jeden do ośrodka pielęgniarstwa w Wirku. Z kolei dwa koncentratory są w stałym pogotowiu w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Właśnie jeden z tych ostatnich przyczynił się do uratowania życia mieszkanki Rudy Śląskiej.

Koncentrator tlenu

Pracownicy Centrum Zarządzanie Kryzysowego w Rudzie Śląskiej otrzymali zgłoszenie od córki chorej kobiety, która poinformowała, że urządzenie używane przez jej mamę zepsuło się.

Bez chwili zastanowienia CZK dostarczyło pacjentce z Halemby koncentrator, dzięki czemu mogła zacząć bezpiecznie oddychać.

- 6 takich urządzeń kupiliśmy w ramach walki z COVID-19 za łączną kwotę 16,5 tys. zł. Trzy z nich przekazane zostały do Domu Pomocy Społecznej „Senior” w Orzegowie, a jeden do ośrodka pielęgniarstwa w Wirku. Z kolei dwa koncentratory są w stałym pogotowiu w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Warto wspomnieć, że dysponujemy też agregatami prądotwórczymi, które także mogą być wykorzystane w domowej hospitalizacji, np. w momentach, kiedy nastąpi awaria sieci elektrycznej - mówi wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer

Koncentratory tlenu. Czym są i jak działają?

Koncentratory tlenu ratują życie nie tylko osobom cierpiącym na COVID-19. Wykorzystywane są również u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową oraz chorobami płucnymi.
Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, służące podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Aparat pobiera powietrze z otoczenia, w skład którego, jak wiadomo, wchodzi tlen oraz śladowe ilości innych gazów. Następnie absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen w stężeniu przekraczającym 90 proc. (mówimy wówczas o tlenie medycznym). Sprzęt dodatkowo filtruje, oczyszcza i – jeżeli wyposażony jest w specjalny pojemnik – nawilża podawany gaz.

Urządzenie może pracować w trybie ciągłym nawet 24 godziny na dobę, dostarczając określoną objętość tlenu w czasie minuty (najczęściej od 0,5 do 5 litrów).

Koncentratory tlenu uznawane są za bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych. Nie stwarzają ryzyka wybuchu, a w razie pożaru nie rozniecają ognia (nie zwiększają objętości tlenu w pomieszczeniu). Nie wymagają wymiany (tlen w butli z czasem się kończy, w koncentratorach produkowany jest stale). Dodatkowo aparaty są bardzo proste w obsłudze, dlatego świetnie sprawdzają się w użytku domowym, także w przypadku osób starszych.

Kiedy stosować koncentrator tlenu?

Podstawowymi wskazaniami do stosowania koncentratorów tlenowych są choroby układu oddechowego, schorzenia kardiologiczne oraz onkologiczne.

Do grupy pierwszej zaliczamy m.in.:

 • POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
 • mukowiscydozę,
 • astmę oskrzelową,
 • dysplazję oskrzelowo-płucną,
 • zwłóknienie płuc,
 • raka płuc.

Podawanie tlenu jest również istotną formą leczenia w przypadku osób z problemami z sercem, takimi jak m.in.:

 • niewydolność krążenia,
 • nadciśnienie tętnicze oraz niedociśnienie,
 • dusznica bolesna,
 • sercowe bóle w klatce piersiowej,
 • zwłóknienie mięśnia sercowego.
 • W przebiegu chorób onkologicznych koncentratory tlenu poprawiają rezultaty stosowanego leczenia oraz pozytywnie wpływają na ogólną jakość życia chorego.

Zastosowanie tlenoterapii jest jednak szersze. Podawanie tlenu medycznego wspomaga rehabilitację po zabiegach, zmniejsza nasilenie objawów alergicznych, menopauzalnych i menstruacyjnych, a także poprawia kondycję psychiczną pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne, w tym depresję. Koncentratorów można używać ponadto w stanach chronicznego zmęczenia i bezsenności, przy długotrwałej ekspozycji na stres, nawracających bólach głowy, jak również przy trudnościach ze skupieniem uwagi.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon