Kinkiet vs plafon do pokoju dziecka – który wariant okaże się lepszym rozwiązaniem?

Urządzając pokój dla pociechy, zawsze staramy się wybierać jak najlepsze rozwiązania, które zapewnią maluchowi nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę funkcjonowania. Jednym z ważniejszych elementów wystroju jest prawidłowo dobrane oświetlenie. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co lepiej wybrać do pokoju dziecięcego: kinkiet czy plafon?

Baby 4116187 960 720

Dlaczego dziecięcy pokój powinien być dobrze oświetlony?

Dziecięcy pokój to miejsce, w którym pociecha spędza bardzo dużo czasu. Od najmłodszych lat nie tylko się w nim bawi, ale również rozwija – poprzez różnego rodzaju zabawy z rodzicami i naukę nowych rzeczy. Bardzo ważne jest, aby podczas wszelkich tego rodzaju czynności dziecko miało zapewnione odpowiednie warunki.

Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe oświetlenie. Pokój, w którym przebywa dziecko, powinien zostać wyposażony w lampy, które gwarantują optymalną ilość światła. Nie powinna ona być ani za duża, bowiem może wręcz oślepiać malucha, ani zbyt mała – czyli taka, która nie pozwoli na wygodne funkcjonowanie w danym wnętrzu. Najważniejszy jest więc wybór właściwego rodzaju oświetlenia wewnętrznego, a także dobranie do niego właściwych żarówek, oferujących światło o odpowiednim natężeniu i barwie.

Jakie rodzaj lamp najlepiej wybrać do dziecięcego pokoju?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp – zarówno te klasyczne, jak i dość nowoczesne, nieoczywiste warianty. Do dziecięcego pokoju warto wybrać takie źródło światła, które dopasuje się do wystroju całego pokoju. Jednak oprócz tego niezwykle istotne jest również funkcjonalność lamp. Powinny one bowiem zapewniać odpowiednią ilość światła, którą można regulować w zależności od tego, czym akurat zajmuje się pociecha. Więcej światła będzie bowiem potrzebne podczas nauki, z kolei w trakcie usypiania – znacznie mniej. Warto więc wybierać oświetlenie w ten sposób, by gwarantowało możliwość manipulowania jego ilością.

Kinkiety w pokoju dziecka – zalety

Kinkiet to ten rodzaj oświetlenia, który ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Jedni uważają, że jest to ciekawy rodzaj źródła światła, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, inni z kolei, że jest to dość niemodne i mało funkcjonalnie rozwiązanie. Prawda jest taka, że ani jeden, ani drugi typ osób nie ma do końca racji.

Kinkiety zamontowane w pokoju dziecka mają wiele zalet. Zaliczamy do nich m.in.:

  • możliwość zamontowania kilku kinkietów na różnych ścianach – sprawdza się to przede wszystkim w dość sporych wnętrzach, w których montaż więcej niż jednego kinkietu nie sprawi, że pomieszczenie będzie przytłoczone przez lampy;
  • kinkiety mogą mieć nie tylko wartość funkcjonalną, ale też wizualną – pod warunkiem, że zostanie wybrany ciekawy wariant tego rodzaju oświetlenia;
  • kinkiety wewnętrzne dostępne są w różnych wersjach, również z abażurami, które z kolei występują w wariancie idealnym do pokoju dziecięcego – różnokolorowe lub ze wzorami.

Wady kinkietów w dziecięcym pokoju

Oprócz licznych zalet większość kinkietów do pokoju dziecięcego posiada jednak również kilka wad. Do jednej z podstawowych zaliczamy to, że montowane na ścianie zabierają przestrzeń, która mogłaby być wykorzystana np. do powieszenia obrazków czy różnego rodzaju tablic, ułatwiających naukę. Co więcej, kinkiety na ścianach utrudniają również przeprowadzenie malowania ścian. Jest to uniemożliwione zwłaszcza w przypadku, gdy kinkiet zajmuje spory obszar powierzchni ściany.

Jakie są plusy plafonów w pokoju dziecka?

Plafon to jeden z niedocenianych rodzajów źródeł światła. Jest to alternatywa dla wiszących lamp, które nie zawsze są tak praktyczne, jak miały być. Taki plafon dziecięcy również do niskich pomieszczeń. Dzięki temu, że jest to dość płaskie źródło światła, nie zabiera cennej przestrzeni w pokoju malucha.

Do najistotniejszych zalet plafonów w pokoju dziecięcym możemy zaliczyć również to, że dostępne są one w wersji specjalnie do wnętrz, w których mieszkają maluchy. Oznacza to, że można się zdecydować na różne wzory: np. z geometrycznymi kształtami lub kolorowymi listkami.

Minusy plafonów zamontowanych w dziecięcym pokoju

Plafony zamontowane w dziecięcych pokojach nie mają zbyt wielu wad. Warto jednak wspomnieć o tym, że jeśli dane wnętrze jest dość duże, plafon na suficie może wizualnie zniknąć. Przez to pomieszczenie może wydawać się smutne i puste. Należy natomiast pamiętać o tym, że takie odczucie może być całkowicie subiektywne. Oznacza to, że niektórzy mogą wcale nie odczuwać „pustki”, spowodowanej obecnością jednej, niewielkiej lampy na suficie?

Co wybrać: kinkiet czy plafon do pokoju dziecięcego?

Decyzja na temat tego, jakie źródło światło wybrać – kinkiet czy plafon do pokoju dziecięcego – zawsze powinna być podjęta na spokojnie, po przemyśleniu wszystkich „za i przeciw”. Ciekawą opcją jest również zdecydowanie się na oba warianty lamp. Wówczas możliwy będzie wybór konkretnej części wnętrza, która ma być w danej chwili oświetlona.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon