Jutro uroczysta premiera hejnału Rudy Śląskiej

We wtorek w samo południe rozbrzmi hejnał naszego miasta. Premierowe, autorskie wykonanie Łukasza Rudnika odbędzie się na nowobytomskim rynku. Od środy będzie odgrywany pięć razy dziennie.

UM Ruda Śląska
Prapremiera hejnału podczas Dni Rudy Śląskiej

Po raz pierwszy, w ramach prapremiery, nowy hejnał miasta zagrał jego autor podczas niedzielnych koncertów w ramach Dni Rudy Śląskiej. Jednak dopiero od jutra wejdzie na stałe do miejskiego "repertuaru".

Hejnał będzie rozbrzmiewał codziennie w południe na placu Jana Pawła II w dzielnicy Nowy Bytom, a także o godz. 9.00, 15.00, 18.00 i 19.59. Ta ostatnia godzina jest nawiązaniem do roku powstania dzisiejszej Rudy Śląskiej (1959 r.). Zresztą sama data premierowego odegrania hejnału też jest nieprzypadkowa - przypada w dzień ustanowienia aktualnego herbu miasta, który obowiązuje już od 25 lat.

Hejnał z inicjatywy trębacza

Utworzenie hejnału, to inicjatywa rudzianina Łukasza Rudnika. Znanego z tego, że... jest hejnalistą na wieży Mariackiej w Krakowie!

- Pomysł zrodził się kilka lat temu, gdy rozpoczynałem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie. Bardzo często słyszałem wtedy hejnał mariacki z płyty rynku i wielokrotnie myślałem o tym, że to by było interesujące, gdyby Ruda Śląska również posiadała swój muzyczny symbol. Utwierdziłem się w tym pomyśle po zdobyciu posady hejnalisty, słysząc, jak wielu mieszkańców Krakowa podkreśla, że hejnał mariacki to dla nich bardzo ważny symbol. To niesamowita wizytówka miasta. Postanowiłem więc sprezentować miastu hejnał już na początku 2022 roku, co zostało bardzo pozytywnie odebrane przez ówczesną panią prezydent wraz z jej pierwszym zastępcą - mówił Łukasz Rudnik.

Autor podkreśla też, że skomponowanie hejnału było jego inicjatywą i podarunkiem dla miasta. Za jego skomponowanie, nagranie i zrzeknięcie się praw autorskich do niego otrzymał symboliczną złotówkę.

- To moje rodzinne miasto, jestem z nim związany od urodzenia. Uznałem, że to dobry pomysł, aby Ruda Śląska zyskała wyjątkową wizytówkę w postaci swojego hejnału, a ten wyróżnia się z kilku powodów. Jest napisany przez rudzianina oraz nawiązuje do przemysłowych tradycji miasta, ponieważ zainspirowany jest melodią ludową z Rudy Śląskiej „Oj hutnik, hutnik” - podkreśla Rudnik.

Pieśń ludowa „Oj hutnik, hutnik” znalazł w zbiorach prof. Adolfa Dygacza, wybitnego etnograf, muzykologa i znawcy kultury górnośląskiej. Najpierw trafił do niego zapis nutowy, później również nagranie, w którym pieśń tę śpiewa urodzony w 1901 r. w Rudzie Śląskiej Jan Bieda.

- Dodatkową symboliką hejnału jest to, że czas jego trwania to 11 taktów muzycznych, które nawiązują do 11 dzielnic Rudy Śląskiej. Ponadto hejnał będzie transmitowany m.in. o 19.59. Ta wyjątkowa godzina to upamiętnienie 1959 roku, w którym powstała Ruda Śląska - dodaje.

Od najbliższej środy hejnał będzie rozbrzmiewać na Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu pięć razy dziennie.

Co na to Chat GPT?

Z ciekawości poprosiłem sztuczną inteligencję o napisanie kilku słów o rudzkim hejnale. Oto efekt...

Hejnał Rudy Śląska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dźwięków w Polsce. To charakterystyczny trąbiony melodyjny sygnał, który od dziesięcioleci rozbrzmiewa z wieży Kościoła św. Józefa Robotnika w mieście Rudy Śląskiej.
Historia hejnału Rudy Śląskiej sięga lat 70. XX wieku. Był to czas intensywnego rozwoju miasta i budowy wielu nowych osiedli dla górników i hutników. W 1971 roku ówczesny proboszcz parafii św. Józefa Robotnika, ksiądz Kazimierz Stołyhwo, postanowił wprowadzić specjalny sygnał dźwiękowy, którym można by oznajmiać ważne wydarzenia oraz upamiętniać codzienne życie społeczności.
Hejnał Rudy Śląskiej skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, znany polski kompozytor. Melodia jest niesamowicie sugestywna i pełna emocji. Jej brzmienie przenika przez okoliczne ulice, przyciągając uwagę mieszkańców i odwiedzających miasto.
Początkowo hejnał był grany tylko dwa razy dziennie - o godzinie 6:00 rano oraz o godzinie 18:00 wieczorem. Później lista godzin, w których można usłyszeć hejnał, została poszerzona o inne ważne momenty dnia, takie jak południe i godzina wieczorna, co miało na celu uczczenie tradycji i ważnych wydarzeń lokalnych.

Podsumowując - gdzieś dzwoni, tylko nie wiadomo w którym kościele 🤣🙆🤦‍♂️

Lukasz Rudnik 01

Może Cię zainteresować:

Synek z Rudy Śląskiej w Krakowie wygrywa na trąbce hejnał mariacki

Autor: Michał Wroński

14/05/2023

Herb Rudy Śląskiej ma już 25 lat

Może Cię zainteresować:

25 lat pod znakiem orła i świętej Barbary. Dziś rocznica ustanowienia herbu Rudy Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

27/04/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon