Jeszcze w tym roku w Rudzie Śląskiej powstanie tężnia solankowa

Jeszcze w tym roku powstanie tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina. Wartość inwestycji to prawie 700 tys. zł. To jedna z inwestycji ogólnomiejskich, która zostanie zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Został wybrany wykonawca inwestycji na tężnię solankową, która powstanie w Bykowinie przy ul. Górnośląskiej. Na realizację zadania firma ma maksymalnie pięć miesięcy, licząc od dnia przekazania terenu budowy.

Pomysł stworzenia tężni w Rudzie Śląskiej został zgłoszony przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Spośród 5172 głosujących na propozycję tężni zagłosowały 1984 osoby

Tężnia solankowa będzie otwarta przez 24 h

Projekt przewiduje zbudowanie zadaszonej tężni na terenie strefy rekreacji rodzinnej na osiedlu Bykowiny. Jest to teren całodobowy oświetlony i monitorowany. Ponadto jest on usytuowany bardzo blisko Gródka Średniowiecznego, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność obu tych miejsc. W ramach projektu budowy tężni przewiduje się też wykonanie dodatkowych prac w strefie aktywności rodzinnej poprawiających funkcjonalność tego miejsca i dostępność dla osób z wózkami dziecięcymi. Ponieważ tężnia solankowa będzie otwarta przez 24 h będą mogli korzystać z niej wszyscy mieszkańcy Rudy Śląskiej, zarówno dzieci jak i dorośli.

Ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu

Tężnia solankowa to także ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu jak również atrakcja turystyczna. W dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, tężnia solankowa działa jak filtr powietrza, tworzy bezpieczną, zdrową i estetyczną strefę relaksu dla mieszkańców i turystów w każdym wieku.

Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, oprócz ścieżki dla pieszych i rowerzystów, zamontowany zostanie także podjazd. Inwestycja zakłada również wykonanie przyłączy (wodnego i elektrycznego), nasadzeń zieleni oraz wyposażenie w ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Tężnia solankowa za 700 tys. zł.

Wartość inwestycji to prawie 700 tys. zł. Większość tej kwoty stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

-Staramy się na bieżąco realizować wszystkie zadania, które są wybrane przez mieszkańców w drodze budżetu obywatelskiego, jednak w przypadku budowy tężni wystąpiły problemy z ofertami- mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic

Okazuje się, że proponowane przez wykonawców ceny znacząco przewyższały kosztorys i możliwości finansowe miasta. Na wykonanie przedsięwzięcia udało się jednak pozyskać Rudzie Śląskiej dofinansowanie ze środków rządowych, a różnica pomiędzy wartością inwestycji a przyznanym wsparciem zostanie pokryta z budżetu miasta.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon