Jak dostać e-receptę?

Czasy, w których Ślązacy musieli stać w długich kolejkach, aby zarejestrować się na wizytę do lekarza na całe szczęście minęły. Dziś pacjenci mogą korzystać z szeregu udogodnień nowoczesnej opieki zdrowotnej. Dobrym przykładem są elektroniczne recepty, które nie tylko oszczędzają czas, ale pozwalają wykupić niezbędne leki w dowolnej aptece. Nie da się ukryć, że jest to spore ułatwienie, zwłaszcza dla osób mających problemy z przemieszczaniem się. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak dostać e-receptę? Szczegóły poniżej.

Jak dostać e-receptę?

E-recepta to już standard

Zgadza się, od 8 stycznia 2020 roku recepta online stała się faktem. To właśnie tego dnia lekarze zostali zobowiązani do wystawiania elektronicznych recept, zamiast ich papierowych wersji. Z pewnością to krok w dobrą stronę. Elektroniczna recepta niesie za sobą wiele korzyści. Z jednej strony, pacjenci przyjmujący leki na stałe nie muszą co chwile umawiać się na wizytę do specjalisty, aby otrzymać niezbędną receptę. Z drugiej zaś strony, e-recepty pozwalają na wykupienie leków w dowolnej aptece. W praktyce oznacza to, że zarówno osoby mające problemy z poruszaniem się, czy osoby przebywające na wakacjach mogą zrealizować receptę w dowolnej aptece (nawet internetowej!) i to bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Oczywiście muszą spełnić tylko jeden warunek.

Jak otrzymać e-receptę?

Dobre pytanie. Osoby, które pragną wykupić niezbędny lek na receptę, muszą posiadać receptę wystawioną przez lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalistę. Aby zrealizować e-receptę wystarczy podać w dowolnej aptece stacjonarnej lub internetowej 4-cyfrowy kod otrzymamy SMS-em bądź za pośrednictwem wiadomości e-mail. Mimo wszystko, sporo osób wciąż przedstawia wydruk informacyjny od ich lekarza w wybranej aptece.

E-recepta bez wizyty u lekarza? To możliwe

Ludzie zaczęli cenić swój czas, to fakt. Co za tym idzie, coraz więcej osób pragnie uzyskać e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Zatem jak mogą to zrobić? Opcji jest kilka. Pacjenci przyjmujący leki na stałe mogą odbyć teleporadę (tzn. telefoniczną lub online). Innym rozwiązaniem są platformy świadczące usługi telemedyczne. W tym przypadku, pacjenci zgłaszają się z danym problemem zdrowotnym do wybranego specjalisty. Oczywiście istnieje jeszcze trzecia alternatywa - platformy e-zdrowia, jak na przykład Medicept. W tym miejscu warto podkreślić, że to właśnie ta platforma jest sprawdzonym, rzetelnym podmiotem leczniczym, spełniającym aktualne limity Ministra Zdrowia. Medicept świadczy usługi zdalnej preskrypcji. Dobro pacjentów jest dla nich najważniejsze. Właśnie dlatego, platforma e-zdrowia przestrzega wszelkich standardów dobrej telemedycyny.

Platformy e-zdrowia – jak wygląda konsultacja z e-receptą?

Osoby, które pragną skorzystać z konsultacji z e-receptą za pośrednictwem platformy e-zdrowia (np. Medicept), pewnie zastanawiają się jak to wygląda w praktyce. Cóż, w pierwszej kolejności wypełniają formularz i opłacają swoje zgłoszenie. Po pozytywnej weryfikacji danych, doświadczony lekarz skontaktuje się z pacjentem w ciągu 15 minut przez czat lub telefon. Jeżeli lekarz nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, to pacjent otrzyma kod PIN do e-recepty. Jak można się słusznie domyślać, to w przypadku e-zwolnienia lub e-skierowania lekarz również skontaktuje się z pacjentem w ciągu 15 minut od otrzymania zgłoszenia. Nie da się ukryć, że elektroniczne recepty są ogromną wygodą dla wszystkich pacjentów.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon