Jacek Sasin nie przyjechał na spotkanie ze związkowcami w Katowicach

Minister Jacek Sasin - mimo wcześniejszych zapowiedzi - nie przyjechał na spotkanie ze związkowcami w sprawie umowy społecznej dla górnictwa. W Katowicach pojawił się tylko nowy wiceminister do spraw górnictwa Piotr Pyzik.

MAP
Jacek Sasin

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w środę, 8 grudnia, rozpoczęło się kolejne w ostatnich tygodniach spotkanie przedstawicieli rządu Prawa i Sprawiedliwości ze związkami zawodowymi

Miał w nim wziąć udział szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz wiceminister ds. górnictwa Piotr Pyzik. Mimo wcześniejszych zapowiedzi Jacek Sasin nie przyjechał do Katowic, choć jego obecności domagali się związkowcy, którzy ostatecznie przystąpili do rozmów jedynie z Piotrem Pyzikiem.

Miało być „zielone światło” dla umowy społecznej

Przypomnijmy, że wiceminister ds. górnictwa zapowiadał, iż 2 grudnia Komisja Europejska powinna dać „zielone światło” dla umowy społecznej, którą wypracowano w połowie roku. Nic takiego się jednak nie wydarzyło, a rządowa delegacja wróciła do Polski z pustymi rękami.

Zapowiedziano jedynie, że wniosek o notyfikację umowy społecznej zostanie złożony jak najszybciej, choć już wiadomo, że będzie to najprawdopodobniej dopiero na początku 2022 roku.

Bogusław Ziętek: Trzeba przygotować alternatywny program

Związkowcy zwracają uwagę na fakt, że górnictwo jest w fatalnej kondycji, a brak zgody Komisji Europejskiej na dopłaty do bieżącego wydobycia - to zakłada m.in. umowa społeczna - może doprowadzić do likwidacji kolejnych zakładów i poważnych problemów z energią w Polsce. Proces notyfikacji może potrwać cały rok, a dopłaty są potrzebne już teraz.

- Piotr Pyzik wszedł w buty Jacka Sasina i Mateusza Morawieckiego. Po prostu kłamie w tej sprawie. Jesteśmy oszukiwani od wielu miesięcy, mówiono nam, że uzgodnienia z UE to tylko formalność. Myślę, że to perfidna gra na zwłokę - mówił kilka dni temu Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Trzeba przygotować alternatywny program, który będzie przewidywał nie tylko brak zgody UE na dofinansowanie transformacji sektora górniczego i energetycznego, ale będzie brał pod uwagę również nadchodzący kryzys energetyczny - przestrzegał.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Wizualizacja parku handlowego i teren, gdzie powstanie

Nowy park handlowy powstanie w Rudzie Śląskiej

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Syrena gliwice

20 maja trening systemu alarmowania

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień