Festiwal Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej. Niezwykłe spacery, lekcja poezji i teatr

Festiwal Miedzianka Po Drodze pojawi się w Rudzie Śląskiej, a dokładnie w Ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego. W programie m.in. dwa niezwykłe spacery - po czwartej przyrodzie i mieście, a także lekcja poezji z Julią Fiedorczyk czy spotkanie z Anną Goc. Wystąpi Teatr Klancyk.

GZM
Teatr ruda slaska

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze kolejny raz pojawi się w województwie śląskim. Spotkania festiwalowe będą krążyły wokół tematyki domu (gr. oikos). Wezmą w nich udział m.in. Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Mariusz Szczygieł oraz Urszula Zajączkowska.

- Połączymy dwa pojęcia, która dla wielu dziś stoją po dwóch stronach barykady, czyli ekologię i ekonomię. Oikologia (ekologia) to wiedza o domu. Oikonomia (ekonomia) to z kolei reguły panujące w danym domu. Przyjrzymy się temu, dlaczego tak się wydarzyło, że te pojęcia wylądowały na przeciwległych biegunach - wyjaśnia Filip Springer, organizator.

Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej. PROGRAM

W Rudzie Śląskiej Miedzianka Po Drodze pojawi się w poniedziałek, 28 sierpnia. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego.

  • 7:00 - 9:00 - spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim. START: Miejskie Przedszkole nr 5, ul. Jana III Sobieskiego 49.
  • 10:00 - 10:30 - (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Rudy (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer).
  • 11:00 - 13:45 - Spacerem przez Rudę - Piekarok, kolonia Staszica/Wolności, Muzeum - prowadzi Andrzej Godoj - przewodnik z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka z Rudy Śląskiej.
  • 14:00 - 15:30 - Spacerem przez Rudę - Trakt Rudzki + Góra Antonia - prowadzi Michał Adamczyk - przewodnik z Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka z Rudy Śląskiej.
  • 16:00 - 17:00 - spotkanie z Sylwią Chutnik, prowadzi Mateusz Łysiak.
  • 16:00 - 17:30 - lekcja poezji z Julią Fiedorczuk.
  • 17:00 - 18:00 - spotkanie z Anną Goc, prowadzi Mateusz Łysiak.
  • 18:00 - 19:00 - spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, prowadzi Filip Springer.
  • 19:00 - 20:00 - "Art Thinking" - kino letnie fundacji Deloitte i dyskusja o filmie.
  • 20:00 - 21:00 - Spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk.
  • 21:15 - 22:00 - Latarnicy i Latarniczki - wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty.

Festiwal Miedzianka Po Drodze. Co to takiego?

Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - powiedział Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG w 2022 roku.

- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczył Filip Springer.

Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ma objazdową formę.

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon