Dziś premiera śląskiego słuchowiska! Bezpłatny odsłuch będzie możliwy na kanale YouTube Miejskiego Centrum Kultury

„Ankieta” – to słuchowisko w reżyserii popularnego aktora i reżysera Zbigniewa Stryja, którego premiera odbędzie się już dziś (18 czerwca)! Audycję, która powstała na podstawie tekstu Łukasza Buszmana w ramach projektu „Śląski na fali”, będzie można posłuchać bezpłatnie na kanale YouTube Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

słuchowisko 'Ankieta"

- Do współpracy przy realizacji projektu zaprosiliśmy sprawdzonych i bardzo lubianych przez publiczność artystów - zaznacza Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. – Pokazali na co ich stać przy realizacji pierwszej produkcji teatralnej Miejskiego Centrum Kultury, czyli śląskiej komedii muzycznej „Gita story". Są to aktor i reżyser Zbigniew Stryj, a także aktorzy tacy jak Anna Białoń, Jolanta Niestrój-Malisz i Jan Woldan. Dlatego jestem przekonana, że ich kreacje znowu spodobają się mieszkańcom Rudy Śląskiej – dodaje.

Bohaterami „Ankiety” są: Baba, Chop, Chachor i Ankieterka, która odwiedza tradycyjną, śląską rodzinę. Czego pragnie się ona dowiedzieć podczas wizyty? Co Baba sądzi o śląskiej metropolii i dla kogo bije serce Chachora? Tego można się dowiedzieć, słuchając właśnie „Ankiety”, która pochodzi ze zbiorów konkursu na „Jednoaktówkę po śląsku". Jego organizatorami są Agencja Imago Public Relations i Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

- Jednoaktówka Łukasza Buszmana jest wspaniałym materiałem promującym śląską mowę, a przy okazji porusza także tematy związane z antagonizmami regionalnymi – podkreśla Patrycja Ryguła-Mańka z Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. - Projekt ma na celu również skłonić odbiorców do refleksji i stać się przyczynkiem do dialogu w śląskich rodzinach. A co więcej, edukować młodzież w zakresie „ślonskij godki", która jest podstawą kultury naszego regionu. Tymczasem świadomość, że coraz młodsze pokolenia nie potrafią się nią już posługiwać i jednocześnie zatracają coś bardzo cennego, uświadamia nam, że nadszedł czas na podjęcie dialogu międzypokoleniowego. Mamy nadzieję, że projekt „Śląski na fali" będzie ku temu okazją – dodaje.

Słuchowisko „Ankieta” realizowane jest w ramach projektu „Śląski na fali" pod patronatem prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic. Z kolei partnerem projektu jest Fundacja PZU, która przekazała środki na sfinansowanie większości działań.

„Ankieta” będzie prezentowana na stronie internetowej www.mckrudasl.pl oraz kanałach społecznościowych MCK: YouTube, Facebook i Twitter od 18 czerwca.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jak znaleźć chopa Gicie? Dowiecie się z "Gita Story"

Brak planów na popołudnie? Do MCK-u na "Gita Story"!

"Heksy z hołdy" zainaugurują tegoroczną Rudzką Jesień Kulturalną

Rusza Rudzka Jesień Kulturalna

Zbigniew Stryj

"Heksy z hołdy". Nowy spektakl po śląsku w Rudzie Śląskiej

Polska Éire Festival w Rudzie Śląskiej

PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej od 2 lipca

słuchowisko 'Ankieta"

18 czerwca odbędzie się słuchowisko "Ankieta"

Festiwal gorczycki

Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to 11 świetnych koncertów

Szyb Franciszek Budynek administracji

Udało się! Milion złotych dla rudzkiego „Franciszka”