Policja prowadzi akcję „Bezpieczne skrzyżowania”. Szczególna kontrola przestrzegania nowych przepisów

Dzisiaj, 15 czerwca 2021 r., policjanci ruchu drogowego na ulicach Rudy Śląskiej prowadzą działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczne skrzyżowania”. Działania mają na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w szczególności pieszym.

Akcja pieszy

Rudzcy policjanci od wczesnych godzin porannych kontrolują dziś zachowania użytkowników dróg na newralgicznych skrzyżowaniach naszego miasta.

Prewencyjne działania policji

Działania mają charakter prewencyjny i mają uświadamiać kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość i nie ustępowanie pierwszeństwa jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
Szczególnym nadzorem dzisiaj objęte są miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, często z pieszymi użytkownikami dróg. Policjanci, w ramach działań prowadzą pomiary prędkości i sprawdzają stosowanie się kierowców i pieszych do sygnalizacji świetlnej. Kierujący muszą pamiętać, że przed skrzyżowaniem lub przejściem dla pieszych należy zmniejszyć prędkość i zwracać większą uwagę. Ci którzy nie będą stosować się do przepisów, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Nowe przepisy pod szczególną kontrolą

Policjanci przypominają pieszym, że od 1 czerwca wprowadzono przepisy, które mają wpłynąć między innymi na ich bezpieczeństwo. Zabraniają one pieszym korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni
podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię. Te same przepisy wprowadziły również obowiązek dla kierowców, który zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

- Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań - komentują na swoich portalach policjanci

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

pieszy z telefonem

Zakaz korzystania z telefonu przez pieszych

Smieci1

Rudzkie lasy zamieniają się w śmietniki

Szkola

19 tys. rudzkich uczniów zakończyło rok szkolny 2020/2021.

alkohol

Koniec z nocną sprzedażą alkoholu!

Ruda 1 Policja

Nowe numery telefonów do policji

183323674 1081254302400403 4334693175965690517 n

Powstaje Dolina Kochłówki