Policja prowadzi akcję „Bezpieczne skrzyżowania”. Szczególna kontrola przestrzegania nowych przepisów

Akcja pieszy

Dzisiaj, 15 czerwca 2021 r., policjanci ruchu drogowego na ulicach Rudy Śląskiej prowadzą działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczne skrzyżowania”. Działania mają na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w szczególności pieszym.

Rudzcy policjanci od wczesnych godzin porannych kontrolują dziś zachowania użytkowników dróg na newralgicznych skrzyżowaniach naszego miasta.

Prewencyjne działania policji

Działania mają charakter prewencyjny i mają uświadamiać kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość i nie ustępowanie pierwszeństwa jest podstawową przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
Szczególnym nadzorem dzisiaj objęte są miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, często z pieszymi użytkownikami dróg. Policjanci, w ramach działań prowadzą pomiary prędkości i sprawdzają stosowanie się kierowców i pieszych do sygnalizacji świetlnej. Kierujący muszą pamiętać, że przed skrzyżowaniem lub przejściem dla pieszych należy zmniejszyć prędkość i zwracać większą uwagę. Ci którzy nie będą stosować się do przepisów, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Nowe przepisy pod szczególną kontrolą

Policjanci przypominają pieszym, że od 1 czerwca wprowadzono przepisy, które mają wpłynąć między innymi na ich bezpieczeństwo. Zabraniają one pieszym korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni
podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię. Te same przepisy wprowadziły również obowiązek dla kierowców, który zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

- Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań - komentują na swoich portalach policjanci

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja parku handlowego i teren, gdzie powstanie

Nowy park handlowy powstanie w Rudzie Śląskiej

Mieszkanie dla seniora w Chorzowie

20 tys. włamań do domów i mieszkań w 2020 roku

Zdjęcie ilustracyjne

Wyrodny syn znęcał się nad 87-letnią, schorowaną matką

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Syrena gliwice

20 maja trening systemu alarmowania

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach