Wsparcie kierowane jest do przedsiębiorców, którzy ze swojej działalności osiągnęli w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przychód niższy co najmniej 40 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Uzyskaną dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można łączyć z innymi formami wsparcia ze środków publicznych i można o nią wystąpić nawet, jeśli wcześniej korzystało się z pożyczki lub dotacji w ramach pomocy antykryzysowej.
Jest kilka warunków
Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem prowadzenia działalności przez trzy miesiące od otrzymania wsparcia, nie można też przeznaczyć jej - jeśli korzystało się już z innych form wsparcia - na pokrycie tych samych kosztów.
- Środki mogą być wydatkowane tylko na potrzeby pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie podaje w dokumentacji katalogu wydatków, oświadcza jedynie, że dotacja zostanie przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Urząd nie weryfikuje dokumentów finansowych, świadczących o poniesieniu przez przedsiębiorcę kosztów, należy jednak pamiętać, że organy kontroli mogą sprawdzać, na co przedsiębiorca przeznaczył uzyskane z pomocy środki - mówi Danuta Hein, kierownik Działu Rozwoju Zasobów Ludzkich Powiatowego Urzędu pracy w Rudzie Śląskiej.
Dotacja nie obejmuje też tych przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność gospodarczą na okres obejmujący 30 listopada 2020 r.
Ile można dostać?
5000 złotych to kwota maksymalna i nie jest zależna od zewnętrznych uwarunkowań, dlatego większość przedsiębiorców wnioskuje o pełną dotację. Choć jak się dowiedzieliśmy - są jednostkowe przypadki wniosków na niższe kwoty.
- Przypominamy, że przedsiębiorcy nadal mogą korzystać ze wsparcia w ramach dofinansowania wynagrodzeń pracowników, a jeśli wcześniej nie korzystali - dofinansowania dla samozatrudnionych czy jednorazowej mikropożyczki w wysokości do 5 tysięcy złotych - dodaje Danuta Hein.
Obecnie do PUP-u wpłynęło blisko 150 wniosków. Działa też dedykowana infolinia - pod numerem 697 030 961, w godzinach 10-12 i 13-15 - można uzyskać potrzebne informacje.
Wnioski o dotacje można składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez platformę praca.gov.pl do 31 marca. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej rudzkiego Urzędu Pracy.
zdj.: pixabay.com