Dotacje z Urzędu Pracy. Tarcza Antykryzysowa 6.0

Kolejna pomoc w ramach "tarczy antykryzysowej" do wzięcia. Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej ogłosił nabór wniosków na dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców. Można dostać nawet 5 tysięcy złotych.

Urzad pracy

Wsparcie kierowane jest do przedsiębiorców, którzy ze swojej działalności osiągnęli w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przychód niższy co najmniej 40 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Uzyskaną dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej można łączyć z innymi formami wsparcia ze środków publicznych i można o nią wystąpić nawet, jeśli wcześniej korzystało się z pożyczki lub dotacji w ramach pomocy antykryzysowej.

Jest kilka warunków

Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem prowadzenia działalności przez trzy miesiące od otrzymania wsparcia, nie można też przeznaczyć jej - jeśli korzystało się już z innych form wsparcia - na pokrycie tych samych kosztów.

- Środki mogą być wydatkowane tylko na potrzeby pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie podaje w dokumentacji katalogu wydatków, oświadcza jedynie, że dotacja zostanie przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Urząd nie weryfikuje dokumentów finansowych, świadczących o poniesieniu przez przedsiębiorcę kosztów, należy jednak pamiętać, że organy kontroli mogą sprawdzać, na co przedsiębiorca przeznaczył uzyskane z pomocy środki - mówi Danuta Hein, kierownik Działu Rozwoju Zasobów Ludzkich Powiatowego Urzędu pracy w Rudzie Śląskiej.

Dotacja nie obejmuje też tych przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność gospodarczą na okres obejmujący 30 listopada 2020 r.

Ile można dostać?

5000 złotych to kwota maksymalna i nie jest zależna od zewnętrznych uwarunkowań, dlatego większość przedsiębiorców wnioskuje o pełną dotację. Choć jak się dowiedzieliśmy - są jednostkowe przypadki wniosków na niższe kwoty.

- Przypominamy, że przedsiębiorcy nadal mogą korzystać ze wsparcia w ramach dofinansowania wynagrodzeń pracowników, a jeśli wcześniej nie korzystali - dofinansowania dla samozatrudnionych czy jednorazowej mikropożyczki w wysokości do 5 tysięcy złotych - dodaje Danuta Hein.

Obecnie do PUP-u wpłynęło blisko 150 wniosków. Działa też dedykowana infolinia - pod numerem 697 030 961, w godzinach 10-12 i 13-15 - można uzyskać potrzebne informacje.

Wnioski o dotacje można składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez platformę praca.gov.pl do 31 marca. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej rudzkiego Urzędu Pracy.

zdj.: pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

dach targowiska

Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej

Szpital tymczasowy

149 przypadków. Ruda Śląska w czołówce zakażeń...

Coronavirus wymaz

Trzecia fala zakażeń. Gdzie wykonać test na COVID?