Do końca roku ma być gotowa nowa siedziba rudzkich strażaków

Niebawem minie pół roku od rozpoczęcia budowy nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. W tym czasie, jak informują strażacy, zakończono już prace budowlane stanu surowego i prace murarskie. Wykonano instalacje sanitarne i elektryczne. Na dachu budynku zamontowano panele fotowoltaiczne i solarne. Trwają jeszcze prace tynkarskie, wykonywane są wylewki, kończą się roboty związane z wykonaniem ocieplenia i elewacji klinkierowej na budynku.

Tym, którzy jeszcze jakimś cudem nie zauważyli budowanej strażnicy wyjaśniamy – staje ona przy ul. Niedurnego, niemal dokładnie na wprost dawnej dyrekcji kopalni „Pokój.

Powstaje nowa komenda Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 3 lutego. Ostatnio sytuację na placu budowy wizytowali przedstawiciele władz komendy wojewódzkiej PSP i przy tej właśnie okazji podano bilans pierwszych pięciu miesięcy prac. Podtrzymano również deklarację, że obiekt będzie gotowy na koniec tego roku.

Nowa komenda PSP stanie na gruncie przejętym od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jej budowa finansowana jest w całości ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Nowa strażnica ma mieć garaże na 18 stanowisk

Jak podkreślają strażacy budowa nowej strażnicy to konieczność. Obecnie rudzka straż pożarna zajmuje pochodzące z początku ubiegłego stulecia obiekty, które nie są dostosowane do wymagań stawianych dzisiejszym strażnicom PSP, a ponadto odczuwają skutki szkód górniczych. Nie zapewniają też dostatecznej ilości powierzchni socjalno-administracyjnej. Jak tłumaczą strażacy rozmiar placu wewnętrznego utrudnia organizowanie ćwiczeń i szkoleń na terenie jednostki. Problemem jest także niewystarczająca powierzchnia zaplecza magazynowego i warsztatowego, która uniemożliwia właściwą obsługę jednostki.

Nowa strażnica ma mieć ok. 3400 m.kw. powierzchni użytkowej. Będą znajdować się w nim m.in. pomieszczenia administracyjno-biurowe Komendy, stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP, część garażowa wraz z zapleczem magazynowo-technicznym, wyposażona w 18 stanowisk dla samochodów pożarniczych, pomieszczenia socjalno-bytowe jednostki ratowniczo-gaśniczej, sala szkoleniowa oraz sala edukacyjna „Ognik”.

Remont A4 w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Rusza remont na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Między innymi położona zostanie nowa nawierzchnia

Autor: Martyna Urban

09/07/2023

Budowa galopuje. Teraz wykończeniówka i wyposażenie

Może Cię zainteresować:

Rośnie SP 17 w Bielszowicach. Trzymamy kciuki, by się udało!

Autor: Jacek Skorek

06/07/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon