Czy twoja oferta jest jeszcze ważna? 51-letnia rudzianka oszukana "na Allegro"

Kolejna ofiara internetowych oszustów. 51-latka z Rudy Śląskiej wystawiła na aukcję w serwisie Allegro podręcznik. Domyślacie się reszty?

pixabay.com
51-latka oszukana metodą "na Allegro" straciła 2500 złotych

Chciała sprzedać podręcznik na Allegro, wkrótce dostała na telefon wiadomość z pytaniem - czy ta oferta jest jeszcze aktualna? Dalej potoczyło się wręcz... podręcznikowo. Rudzianka odpisała, otrzymała kolejną wiadomość, że klient wpłacił już pieniądze i kobieta musi kliknąć w załączony w wiadomości link, by je odebrać. Ten oczywiście przekierował ją do fałszywej strony, z której zalogowała się do swojego banku i... wkrótce boleśnie doświadczyła swojej łatwowierności. Z bankomatu w Warszawie ktoś wypłacił blikiem z jej konta 2500 złotych.

Jak działa metoda oszustwa na OLX i Allegro

Wysyłana od oszustów wiadomość zawiera link, na przykład do spreparowanej strony firmy kurierskiej czy przygotowany już kod blik do akceptacji. W pierwszym przypadku należy przejść weryfikację danych wraz z numerem karty bankowej. W drugim - wystarczy moment nieuwagi i kliknięcie w otrzymane w wiadomości łącze. By uniknąć wpadki - najlepiej rozliczać się bezpośrednio przez dany portal i unikać tego typu "bezpośrednich transakcji". Trzeba też zachować czujność podczas prób nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Pamiętajmy - oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszego banku. Jeśli wysłana do nas wiadomość zawiera błędy językowe - powinno to być sygnałem ostrzegawczym. Podobnie fałszywe strony często zawierają błędy lub są napisane niegramatycznie.

Oszuści stale monitorują serwisy aukcyjne

Wielu z was już to pewnie się zdarzyło - zakładamy, że odpowiednio zareagowaliście, ale ogromna jest jeszcze liczba nieświadomych tego zagrożenia osób. Dlatego warto uświadamiać znajomych, że też mogą paść ofiarą oszustów. Podstawa, to nie wpadać w euforię, że ktoś chce kupić nasz przedmiot. A już zdecydowanie unikać klikania w jakiekolwiek przesyłane w wiadomości linki. O tym, że ta metoda jest ciągle skuteczna pisaliśmy między innymi w artykułach:

Chciała sprzedać ekspres do kawy, straciła pieniądze przez oszustów

Metoda oszustwa na fałszywy link. w Rudzie Śląskiej kolejni poszkodowani

Wyłudzenia poprzez OLX i WhatsApp. Rudzianki oszukane na 7600 zł!

Zobaczcie, jak podobne są stosowane przez oszustów sposoby wyłudzenia naszych danych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Przemoc w rodzinie często jest nieujawniona

Zaczęło się od kłótni. Potem mężczyzna zaczął dusić żonę

Nastoletni bandyta nie pierwszy raz stanie przed Sądem Rodzinnym

Wymuszenie rozbójnicze w biały dzień w centrum

Akcja znicz

Podsumowanie akcji "Znicz" - było bezpiecznie, choć...

Pijany kierowca i narkotykowy diler zatrzymani na Kaufhausie w Nowym Bytomiu

Podwójne "trafienie" w kwadrans. Zatrzymania na Kaufhausie

Karta bankomatowa

Trochę się bał, ale kradł dalej. Odpowie za 19...

Podrobki kmp

Sprzedawały podróbki znanych marek w...

Rozboj

Pobili za logo.