Czy potrafisz rozmawiać z dziećmi o niebezpiecznych sytuacjach? Ruszyła kampania "Naucz mnie mówić NIE!".

Czy Twoje dziecko też jest narażone na atak pedofila? Czy oddali się z placu zabaw bez pytania o pozwolenie? Jak reagowały dzieci, gdy "fałszywy pedofil" próbował je wyprowadzić z placu zabaw? Autentyczne zapisy reakcji dzieci i rodziców dają do myślenia.

kampania "Naucz mnie mowić NIE"

Policjanci z województwa śląskiego przeprowadzili akcję informacyjną na temat bezpieczeństwa najmłodszych. Wnioski wyciągnięte na podstawie zebranych materiałów nie są zbyt optymistyczne...

Kampania "Naucz mnie mówić NIE!"

Działania realizowane były w ramach kontynuacji wojewódzkiej kampanii społecznej „Moje Bezpieczne (?) Dziecko”. Policjanci odwiedzali szkoły, przeprowadzali szkolenia dla pedagogów i opiekunów przedszkolnych, rozdawali materiały edukacyjne.

- Przekazana fachowa wiedza i praktyczne porady mają za zadanie zwiększyć skuteczność nauczycieli w ujawnianiu wszelkich niepokojących sygnałów popełnienia przestępstwa, w szczególności o charakterze seksualnym, na szkodę dziecka przez osobę dorosłą - tłumaczyli funkcjonariusze.

Kampanii towarzyszył również eksperyment z udziałem przeszkolonych policjantów. Funkcjonariusze w cywilnych ubraniach pojawiali się na placach zabaw. Pytali niektórych kilkulatków, czy chcieliby pobawić się z nimi dronem. Następnie próbowali odciągnąć dziecko od grupy. Niektóre dzieci podbiegały wtedy do rodzica pytając, czy mogą pójść, inne ufały nieznajomemu...

- Rodzice zostali uprzednio przygotowani przez policyjnego psychologa, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem w przypadku, gdy dziecko oddaliło się z obcym bez ich zgody, a także jak porozmawiać z dzieckiem, którego zachowanie było poprawne tj., takim dzieckiem, które dało wyraźny komunikat, że nie rozmawia z obcymi lub pobiegło do rodzica zapytać się o zgodę - tłumaczą mundurowi.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Dziś, 25 maja, funkcjonariusze przypominają o bezpieczeństwie, jakie powinniśmy zagwarantować najmłodszym. Tylko w samym 2020 roku mundurowi przyjęli 2016 zgłoszeń zaginięć osób poniżej 18 roku życia, z czego 552 miało mniej niż 13 lat. Chociaż większość dzieci odnajduje się stosunkowo szybko, są również takie, które mają mniej szczęścia i nigdy już nie wracają do domu.

- Dziś mamy do dyspozycji coraz nowsze narzędzia i systemy poszukiwawcze niż nawet jeszcze kilkanaście lat temu. Zaginięcie dziecka zawsze traktowane jest priorytetowo, a Policja podejmuje działania natychmiast po jego zgłoszeniu. Policjanci, często wspomagani przez inne służby i grupy poszukiwawczo-ratownicze, przeszukują teren, w okolicach którego dziecko było widziane po raz ostatni - informują funkcjonariusze
Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci?
Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci?

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon