Coraz więcej dzikich wysypisk. Najwięcej od dwóch lat!

Członkowie grupy społecznościowej Radzi Rudzie informują o kolejnych dzikich wysypiskach w mieście. Ale skala problemu jest o wiele większa.

Jak dowiedzieliśmy się w rudzkiej Straży Miejskiej - takich zgłoszeń jest masa.

- To idzie w setki. Mamy ich kilkadziesiąt w tygodniu - mówi Marek Partuś, komendant rudzkiej SM.

I choć udaje się ujawnić część sprawców - problem nie znika. A wręcz przeciwnie - narasta. Bo nawet złapanie sprawcy i nałożenie na niego kary - nie odstrasza. Z prostego powodu - przepisy stanowią o karze w postępowaniu mandatowym w wysokości... nie mniejszej niż 500 złotych.

- Przy braku sprawcy obowiązek uprzątnięcia terenu spada na właściciela. To jeszcze bardziej irytuje. Bo o ile miasto czy Lasy Państwowe mają na to środki, to już prywatny właściciel terenu niekoniecznie - dodaje Partuś.

Straż Miejska wprawdzie w lokalizacjach, gdzie notorycznie dochodzi do wysypywania śmieci montuje fotopułapki, jednak sprzętu jest zbyt mało, bo "uzbroić" wszystkie potencjalne miejsca. Ogromną rolę odgrywa więc spostrzegawczość i szybka reakcja mieszkańców.

Co robić, gdzie zgłaszać?

Najszybszą metodą jest informacja do Straży Miejskiej z podaniem dokładnej lokalizacji. Jeżeli uda się zrobić zdjęcie sprawcy czy jego samochodu - to wręcz załatwia temat. Można też informować o takich miejscach poprzez portal mObywatel czy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w zakładce dzikie wysypiska.

- To dobre rozwiązania, gdyż wskazują według GPS dokładną lokalizację i patrol nie musi tracić czasu na szukanie miejsca - mówi komendant.

Niestety, sytuacji ujawnień jest niewiele. W ostatnim czasie... 4 mandaty z wnioskami do sądu i 18 pouczeń... Kropla w morzu.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowe dzikie wysypisko w Kochłowicach

Kolejne dzikie wysypiska w mieście-będzie więcej fotopułapek

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Mandat zaufania obowiązuje tylko raz. Potem zaufanie się traci, pozostaje płacić

Dzikie kąpieliska pod nadzorem. Już 17 mandatów zaufania

Sprzątanie Bykowiny stało się "tradycją"

Wiosenne sprzątanie Bykowiny. Start o godz. 10.00

Ruda Śląska. Termomodernizacja budynków

Termomodernizacja budynków w Rudzie Śląskiej

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Smieci1

Rudzkie lasy zamieniają się w śmietniki