"Co młodym w duszy gra?”. Uczniowie ze szkół muzycznych wzięli udział w konkursie on-line

Ponad 500 muzyków wzięło udział w I Ogólnopolskim Konkursie „Co młodym w duszy gra?”. Zorganizował go Zespół Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej dla uczniów klas wiolonczeli, skrzypiec i fortepianu. Pierwsza edycja odbyła się w formule on-line.

"Co młodym w duszy gra?”


- Jest to pierwszy i jedyny w Polsce konkurs przeznaczony wyłącznie dla uczniów szkół muzycznych bez pionu ogólnokształcącego, popularnie nazywanych szkołami popołudniowymi. Formuła konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczności artystycznej. Swoje nagrania nadesłało aż 501 uczestników z całej Polski – wyjaśnia Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej.

Interdyscyplinarne jury, w którego składzie zasiedli wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach:

  • dr hab. Adam Mokrus,
  • dr hab. Natalia Kurzac,
  • dr hab. Piotr Banasik

wysłuchało nadesłane nagrania i wyłoniło grono laureatów. Najlepsi z najlepszych, zdobywcy Grand Prix oraz nagród specjalnych za wyróżniające wykonanie utworu kompozytora polskiego, wzięli udział w koncercie laureatów, udostępnionym na profilu FB Konkursu www.facebook.com/Ogolnopolski-Konkurs

Wśród laureatów znaleźli się uczniowie rudzkiej szkoły: skrzypaczki - Anna Cisek, Matylda Socha, Łucja Długokęcka, Marta Janus i Emilia Miemiec; wiolonczeliści – Anna Gabryś, Ernest Mercik, Agata Skubacz i Zuzanna Kurzeja oraz pianistka Agnieszka Smoleń.

Patronat nad I Ogólnopolskim Konkursem „Co młodym w duszy gra?” objęła Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic oraz Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Partnerem Konkursu została Fundacja Skrzypce im. Tadeusza Wrońskiego oraz Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów.

Konkurs został zaplanowany jako wydarzenie cykliczne. - Ze względu na panującą pandemię tegoroczna edycja odbyła się on-line, ale mamy nadzieję, że kolejne uda się zorganizować na żywo i staną się one okazją do wspaniałej uczty muzycznej, odbywającej się w auli Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej – podsumowuje Anna Skubacz, kierownik sekcji instrumentów strunowych i pomysłodawczyni konkursu.

Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej obchodzi w tym roku szkolnym jubileusz. 50 lat temu swoją działalność rozpoczęła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Z kolei od 2010 roku młodzież może uczyć się także w Miejskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Obie placówki w jeden zespół zostały połączone w marcu 2011 roku.

Nauka w rudzkiej szkole muzycznej jest bezpłatna. Okres nauki trwa:

  • dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat - 6 lat,
  • dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku od 10 do 16 lat – 4 lata.

Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji. Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Lady D 1 2

Rudzka "Lady D" - Małgorzata Kubela

Państwowa Szkoła Muzyczna l Stopnia w Rudzie Śląskiej

Państwowa Szkoła Muzyczna stawia na nauczycieli z pasją

Calineczka fot Tomasz Zakrzewski 03

Dziecięcy Festiwal Teatralny od 23 września w Rudzie Śl.

Krzysztof Respondek

Krzysztof Respondek to gwiazda kabaretu i telewizji. WIDEO

Święto miasta Ruda Śląska

Obchody ustanowienia herbu i patronki miasta

Polska Éire Festival w Rudzie Śląskiej

Polska Éire Festival w Rudzie Śląskiej