"Co młodym w duszy gra?”. Uczniowie ze szkół muzycznych wzięli udział w konkursie on-line

Ponad 500 muzyków wzięło udział w I Ogólnopolskim Konkursie „Co młodym w duszy gra?”. Zorganizował go Zespół Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej dla uczniów klas wiolonczeli, skrzypiec i fortepianu. Pierwsza edycja odbyła się w formule on-line.

"Co młodym w duszy gra?”


- Jest to pierwszy i jedyny w Polsce konkurs przeznaczony wyłącznie dla uczniów szkół muzycznych bez pionu ogólnokształcącego, popularnie nazywanych szkołami popołudniowymi. Formuła konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczności artystycznej. Swoje nagrania nadesłało aż 501 uczestników z całej Polski – wyjaśnia Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej.

Interdyscyplinarne jury, w którego składzie zasiedli wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach:

  • dr hab. Adam Mokrus,
  • dr hab. Natalia Kurzac,
  • dr hab. Piotr Banasik

wysłuchało nadesłane nagrania i wyłoniło grono laureatów. Najlepsi z najlepszych, zdobywcy Grand Prix oraz nagród specjalnych za wyróżniające wykonanie utworu kompozytora polskiego, wzięli udział w koncercie laureatów, udostępnionym na profilu FB Konkursu www.facebook.com/Ogolnopolski-Konkurs

Wśród laureatów znaleźli się uczniowie rudzkiej szkoły: skrzypaczki - Anna Cisek, Matylda Socha, Łucja Długokęcka, Marta Janus i Emilia Miemiec; wiolonczeliści – Anna Gabryś, Ernest Mercik, Agata Skubacz i Zuzanna Kurzeja oraz pianistka Agnieszka Smoleń.

Patronat nad I Ogólnopolskim Konkursem „Co młodym w duszy gra?” objęła Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic oraz Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Partnerem Konkursu została Fundacja Skrzypce im. Tadeusza Wrońskiego oraz Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów.

Konkurs został zaplanowany jako wydarzenie cykliczne. - Ze względu na panującą pandemię tegoroczna edycja odbyła się on-line, ale mamy nadzieję, że kolejne uda się zorganizować na żywo i staną się one okazją do wspaniałej uczty muzycznej, odbywającej się w auli Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej – podsumowuje Anna Skubacz, kierownik sekcji instrumentów strunowych i pomysłodawczyni konkursu.

Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej obchodzi w tym roku szkolnym jubileusz. 50 lat temu swoją działalność rozpoczęła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Z kolei od 2010 roku młodzież może uczyć się także w Miejskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Obie placówki w jeden zespół zostały połączone w marcu 2011 roku.

Nauka w rudzkiej szkole muzycznej jest bezpłatna. Okres nauki trwa:

  • dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat - 6 lat,
  • dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku od 10 do 16 lat – 4 lata.

Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji. Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Lady D 1 2

Rudzka "Lady D" - Małgorzata Kubela

Państwowa Szkoła Muzyczna l Stopnia w Rudzie Śląskiej

Państwowa Szkoła Muzyczna stawia na nauczycieli z pasją

"Tonia" w reżyserii Marcina Bortkiewicza dziś w nowobytomskiej "Patrii"

Brak planów na wieczór? Może do "Patrii"?

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego