Ciepły weekend, zimny alkohol. I niestety - za kierownicę. Zobacz ile wydmuchał rekordzista

Policja Ruda Śląska
W miniony weekend "rekordzista" wydmuchał 2,75 promila

Nie ma najwyraźniej żadnego sposobu, by niektórym kierowcom przemówić do rozsądku. Rudzka drogówka w ciągu weekendu zwracała baczną uwagę na nietrzeźwych kierowców. I okazało się, że niebezpodstawnie. Bo ostatnie ciepłe dni najwyraźniej zachęcały do wychylenia "co nieco".

Już w nocy z czwartku (7.10) na piątek, w starym, większości kierowców znanym miejscu kontroli - na ulicy Asfaltowej w Chebziu - wpadł 36-latek. Półtora promila w wydychanym powietrzu. W nocy z piątku na sobotę - 28-latek w audi, z cofniętymi uprawnieniami, tym razem trzeźwy, ale jednak jeździć nie mógł - na ulicy 1 Maja. Ale rekord weekendu należy do 55-letniego kierowcy. Za "combo".

- W nocy z soboty na niedzielę patrol na ulicy Górnośląskiej zauważył podejrzanie jadącego nissana. Kawałek jechali za nim, wreszcie podjęli decyzję o zatrzymaniu. Kiedy podeszli do kierowcy, ten nie wiadomo dlaczego puścił hamulec i jego nissan stoczył się na radiowóz uszkadzając go lekko - relacjonuje asp. szt. Arkadiusz Ciozak z rudzkiej komendy.

Wynik "dmuchania" - 2,75 promila! Czyli dobrze zakrapiana sobota. Ale już dziś rano okazało się, że niektórzy świętowanie ciepłego weekendu przedłużyli do niedzieli.

O 6.49 na Niedurnego - 47-letni kierowca nissana wydmuchał 0.96, a o 7.35, na Kokota - 52-latek w skodzie - 0,8 promila.

- Kierowcy prowadzący pojazdy stwarzają zagrożenie dla siebie i innych, dlatego policja karze ich z całą surowością - podkreśla asp. szt. Arkadiusz Ciozak.

Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości w 2021 r.

Kierującemu pojazdem za przestępstwo z art. 178a k.k. - czyli jazdę w stanie nietrzeźwości (od 0,5 promila w górę) grozi:

 • 10 punktów karnych,
 • grzywna (wysokość zależy od dochodów kierowcy - osiąga zakres 10-540 stawek dziennych, z czego minimalna wynosi nie mniej niż 10 zł i nie więcej niż 2000 zł),
 • ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2,
 • co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów (nawet do dożywotniego),
 • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

Najsurowiej karane są te osoby, które dopuściły się już jazdy pod wpływem alkoholu w przeszłości. Kierowca-recydywista może spędzić w więzieniu nawet 5 lat i zapłacić co najmniej 10 000 złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Grozi mu też co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Ponadto, jeśli kierujący został zatrzymany za jazdę po alkoholu, za co otrzymał karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, a ponownie będzie chciał usiąść za kierownicą, będzie musiał przejść kurs reedukacyjny, który dotyczy profilaktyki przeciwalkoholowej. A jeśli zakaz prowadzenia trwał dłużej niż rok, będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

Spożycie alkoholu a wpływ na reakcje kierującego

Jak wynika z badań - alkohol zaburza szczególnie wzrok i słuch. Przykładowa zdolność widzenia u trzeźwego człowieka w dzień wynosi 100 procent, w nocy 66, natomiast u osoby o zawartości alkoholu 0,5 promila - wskaźniki te spadają do 45 procent w dzień i 30 w nocy.

Najczęstsze zaburzenia wzrokowe spowodowane alkoholem:

 • zwiększenie podatności na olśnienie;
 • zacieśnienie pola widzenia (widzenie tunelowe), ciemność w centrum widzenia;
 • kłopoty z rozpoznawaniem spadków i wzniesień;
 • spowolniona adaptacja wzroku do ciemności;
 • zaburzenia rozpoznawania kolorów błękitnego i żółtego;
 • zmniejszenie czujności i koncentracji;
 • błędna ocena odległości i prędkości;
 • zaburzenia w orientacji przestrzennej

Ogromne znaczenie ma też wydłużenie czasu reakcji, a co za tym idzie - wydłużenie drogi hamowania. Czas reakcji kierowcy jest wyraźnie dłuższy już przy stężeniu >0,5 promila, natomiast przy stężeniu alkoholu we krwi na poziomie od 0,5 do 1 promila - czas reakcji na bodźce wzrokowe wydłuża się o około 40 procent. Reakcja na bodźce słuchowe pojawia się z 30-procentowym opóźnieniem. Badania wskazują, że przy stężeniu alkoholu we krwi przekraczającym 1,5 promila - ryzyko spowodowania wypadku zwiększa się aż 120 razy.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ta kontrola chyba zakończyła się pouczeniem :)

Policja sprawdzała maseczki w komunikacji publicznej

Przy handlarzu narkotyków znaleziono też broń

Samochodowy mechanik - dilerem

Liczniki

Oszukany na rzekomą niedopłatę w rachunku za prąd

Policja Ruda Śląska

Terroryzował rodziców. Nie wytrzymali i wezwali policję

Grafiti3

Graffiti na szkole muzycznej. "Artysta" zatrzymany

Dmuchanie 2

Coraz więcej pijanych kierowców

50 540828 g

Akcja rudzkiej drogówki "Bezpieczne przejścia"