Budżet obywatelski - Ruda Śląska miastem boisk i placów zabaw. Czyli jak gmina własne zadania spuszcza na mieszkańców

Znane jest już rozstrzygnięcie tegorocznego głosowania na projekty zgłoszone do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Rudy Śląskiej. Nikt chyba nie jest zdziwiony, że gros przyjętych do realizacji, to ponownie boiska i place zabaw. Oczywiście gratulacje dla wnioskodawców i głosujących, że udało się je przepchnąć, tylko że... to są zadania własne gminy. A nie budżetu obywatelskiego.

Modernizacja kompleksu sportowego przy ulicach Górnośląskiej i Karskiego w Bykowinie, znany Tartan Niebieskie Dachy - to duży projekt przyjęty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok. W ramach wartego ponad 380 tysięcy złotych przedsięwzięcia (ile wyjdzie - jeszcze nie wiadomo), ten niegdyś najnowocześniejszy, ale obecnie zaniedbany obiekt sportowy, zyska nową nawierzchnię, boisko ze sztucznej trawy, strefę gier z imitacją mini ruchu drogowego, tablice kredowe, nowe stoły do ping-ponga, stoły do gry w chińczyka oraz infrastrukturę podstawową - kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery itp.

To wszystko - jak piszą wnioskodawcy - "spowoduje pobudzenie młodzieży do zwiększenia aktywności fizycznej, jak to miało miejsce chwilę po stworzeniu tego obiektu w latach ubiegłych".

Projekt zebrał blisko 8300 punktów. Gratulujemy mieszkańcom Bykowiny i wszystkim, którzy głosowali na to, by pieniądze oddane do dyspozycji mieszkańców przekazać na... obiekt MOSiR-u. W uproszczeniu - my wam damy kasę, żeby za wasze zrobić to, co powinniśmy zrobić sami.

Nie inaczej jest w przypadku zwycięskiego projektu małego. Tu najwięcej punktów zgromadził plan upiększenia przestrzeni wokół Burloch Areny. Budowa i remont schodów (z podświetlonymi balustradami) prowadzących do ośrodka, ozdobne nasadzenia, zakup estetycznej wiaty śmietnikowej oraz koszy do segregacji odpadów... Burloch po raz kolejny zdobywa środki z budżetu obywatelskiego, choć... jest obiektem miejskim. Ergo - za nasze robimy ich robotę.

Nowoczesne place zabaw przy miejskich przedszkolach, wybiegi dla psów, szlaki rowerowe - trzeba tłumaczyć?

Nie zyskały za to wystarczającej liczby punków inicjatywy dla niepełnosprawnych czy stworzenie rudzkiej sceny kultury.

- W głosowaniu wzięło udział 9996 osób. 97% głosów oddano za pośrednictwem wspomnianej platformy elektronicznej, najczęściej przy użyciu urządzeń mobilnych. 59% oddanych głosów stanowiły głosy kobiet, natomiast 41% mężczyzn. Pierwszy głos oddany został 4 minuty po rozpoczęciu głosowania (4 września, godz. 00:04), a ostatni minutę przed zakończeniem głosowania (10 września 23:59) - podaje magistrat. - Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to dziesiąta tego typu inicjatywa realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, w 2019 roku – 3,720 mln zł, w 2020 roku – 3,994 mln zł, w 2021 roku – 4,122 mln zł, w 2022 roku – 4,222 mln zł, w 2023 roku - 4,673 mln zł, a pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2024 r. wyniesie 5,271 mln zł.

Oczywiście, by być uczciwym - realizowanie z pieniędzy obywatelskich zadań własnych gminy zdecydowanie przyspiesza ich stworzenie. Bo pieniądze na budżet obywatelski trzeba wydzielić z miejskiej kasy, jest to obligatoryjne. A kwota nań przeznaczona musi wynosić co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu (Ustawa o samorządzie gminnym).

Nie jest tajemnicą, że modernizacja miejskich obiektów sportowych czy przedszkolnych placów zabaw - normalnie, przy obecnej biedzie w skarbcu, byłaby na szarym końcu kolejki zadań. A tak - wilk syty i Kansas City. Wy przygotujcie projekty zadań, których realizacja należy do nas, się odpowiednio zagłosuje, a wtedy my wam damy kasę z obywatelskiego i będzie. Bo inaczej poczekacie lata.

A kiedy będziecie narzekać, że w Rudzie Śląskiej nic się nie dzieje i nie ma dokąd pójść... to możecie iść grać w bal.

Tu znajdziecie wyniki głosowania na projekty przyszłoroczne.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon