Budżet Obywatelski 2022 - rekreacja, place zabaw, zieleń i parkingi. Mieszkańcy wybrali projekty zgłoszone do konkursu

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Rudy Śląskiej do wyboru było 10 projektów dużych i 27 małych. I rudzianie, w liczbie nieco ponad 8 tysięcy, wybrali. Spośród zgłoszonych dużych - najwięcej głosów zebrał projekt doposażenia kompleksu sportowego Burloch Arena w kolejne atrakcje, w tym wielofunkcyjne boisko.

MOSiR Ruda Śląska
Burloch Arena zostanie rozbudowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022

Do fazy propozycji wykorzystania budżetu obywatelskiego na rok 2022 przyjęto w sumie 37 projektów. W drodze głosowania mieszkańców wyłoniono jeden spośród dużych oraz jedenaście z 27. projektów małych.

Kompleks Burloch Arena wygrał w kategorii projektów dużych Budżetu Obywatelskiego 2022

Najwięcej głosów, bo aż 1406 - zdobyło doposażenie kompleksu Burloch Arena w nowe atrakcje. W założeniu powstanie tam boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki o nawierzchni poliuretanowej oraz urządzenia zabawowe dla starszych dzieci: huśtawki, duża piramida linowa, urządzenia wspinaczkowe i równoważnie, a także ławki i schody terenowe.

Małe projekty Budżetu Obywatelskiego - bliżej mieszkańców Rudy Śląskiej

Z 27 projektów małych najwięcej ważnych głosów zdobył wybieg dla psów przy ul. Paderewskiego, na który zagłosowało 865 osób. Oto lista projektów przyjętych do realizacji:

 • Ogrodzony wybiegu dla psów "PSIA HECA" z mini torem dla agility i oświetleniem, w celu zapewnienia psom odpowiedniej porcji ruchu bez smyczy, przez cały rok.
 • Budowa ogólnodostępnego, atrakcyjnego i bezpiecznego placu zabaw dla dzieci w odpowiedzi na potrzeby środowiska lokalnego w dzielnicy Halemba przy Miejskim Przedszkolu nr 35.
 • Rozbudowa zrównoważonych rowerowych tras terenowych Bielszowice Trails w Parku Strzelnica o strefę dirt do skakania i ewolucji.
 • budowa toru rowerowego typu pumptrack na terenie Burloch Areny
 • strefa odpoczynku dla dzieci i ich opiekunów przy Szkole Podstawowej nr 4 w Czarnym Lesie
 • Parking wraz z miejscem postojowym dla autokaru wycieczkowego, samochodów osobowych oraz rowerów przy Szkole Podstawowej nr 3 w Rudzie
 • Zakątek Radości Malucha - plac zabaw dla dzieci przy Miejskim Przedszkolu nr 9 w Goduli
 • Stworzenie nowoczesnego i bezpiecznego placu zabaw dostosowanego do większej ilości dzieci przy Miejskim Przedszkolu nr 20 w Wirku - doposażenie ogrodu o zakątek z własną uprawą roślin.
 • Nowy skwer w starej Bykowinie - drugie życie zieleńca w centrum dzielnicy, czyli rewitalizacja skweru w rejonie ul. Katowickiej i Siekiela
 • Wykonanie remontu i modernizacji chodników - ułożenie kostki brukowej z krawężnikami, wzmocnienie i wyrównanie miejsc zapadniętych, odnowienie zieleni w ciągu pomiędzy ul. Górnośląską, Grzegorzka i Zgrzebnioka
 • Zagospodarowanie terenu zewnętrznego, nasadzenie krzewów ozdobnych, niskiej roślinności, uporządkowanie terenu, wysianie trawy, wykonanie miejsc parkingowych w obrębie budynku przy ul. Jankowskiego 6 w Wirku.

Mniejsze zainteresowanie Budżetem Obywatelskim niż rok temu

W głosowaniu wzięło udział ponad 8,1 tys. rudzian. Prawie 97 procent głosów oddano za pośrednictwem platformy elektronicznej rudaslaska.budzet-obywatelski.org, przy czym w ponad trzech czwartych przypadków użyto w tym celu urządzeń mobilnych. Głosowanie tradycyjne wybrało trochę ponad 3 procent mieszkańców. Wśród głosujących więcej było kobiet, których udział wyniósł ponad 60 procent. W poprzednim roku głosowało 8600 mieszkańców, a dwa lata temu - 5240.

Pieniądze na Budżet Obywatelski 2022

Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców, to dziewiąta tego typu inicjatywa realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, w 2019 roku – 3,720 mln zł, w 2020 roku – 3,994 mln zł, w 2021 roku – przeszło 4,122 mln zł, a na 2022 rok zaplanowano 4,222 mln zł.

źródło: UM Ruda Śląska

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowe boisko na Burlochu jest ogólnodostępne

Nowe atrakcje na Burlochu. Powstały z budżetu obywatelskiego

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

Tartan będzie odnowiony z pieniędzy budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski. Ruda Śląska miastem boisk i placów zabaw

Głosować można do 10 września

Głosowanie na budżet obywatelski Rudy Śląskiej - start!

Mops1

Duże zainteresowanie dodatkami osłonowymi w rudzkim MOPS-ie

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie