Blisko 700 tysięcy na program opieki nad bezdomnymi zwierzętami w Rudzie Śląskiej - miasto sypnęło kasą

Rudzcy radni przyjęli "Program opieki nad bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta". W 2024 roku na pomoc dla bezpańskich zwierząt przeznaczone będzie 698 tysięcy złotych.

archiwum
TOZ w Rudzie Śląskiej potrzebuje pomocy stale

Założenia programu są praktycznie niezmienne - to zapewnienie psom i kotom miejsca w schronisku oraz opieki, ich obowiązkowa sterylizacja albo kastracja oraz poszukiwanie nowych właścicieli. Głównym wykonawcą programu jest rudzkie schronisko, które otrzyma prawie 647 tysięcy złotych. Pozostała część pieniędzy zostanie rozdysponowana na inne podmioty opiekujące się zwierzętami. W 2021 roku było to nieco ponad 450 tysięcy złotych.

– Bezdomność zwierząt jest zjawiskiem społecznym, którego głównymi przyczynami są na przykład: porzucanie zwierząt przez właścicieli, niekontrolowane rozmnażanie, ucieczki, łatwość pozyskiwania zwierząt, moda na konkretne rasy czy brak wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności – mówi Beata Drzymała-Kubiniok, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna” w Rudzie Śląskiej.

"Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności na terenie miasta" określa między innymi zapewnienie zwierzętom miejsca w schronisku, zasady kastracji i sterylizacji zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami oraz ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, usypianie ślepych miotów czy także znakowanie zwierząt. Program ten reguluje też sprawy związane z dokonywaniem adopcji. Na realizację wspomnianych zadań miasto w roku 2024 przeznaczy dokładnie 646 800 zł, z kolei w bieżącym roku była to kwota 644 800 tys. zł. Obowiązek corocznego przyjmowania programu wynika z ustawy o ochronie zwierząt.

W przyszłym roku - trzydziestolecie "Fauny"

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "Fauna" w przyszłym roku obchodzić będzie 30. rocznicę istnienia.

W tym roku do schroniska przyjęto 389 psów i 232 koty. Schronisko udzieliło pomocy 119 ptakom, 19 jeżom, 7 królikom, 1 chomikowi, 4 nietoperzom, 4 żółwiom, 11 zającom, 1 wężowi, 2 wiewiórkom, 4 sarnom i 1 szynszyli. Do adopcji oddano 213 psów i 121 kotów, wysterylizowano i wykastrowano 123 wolno żyjące koty, 174 psy przebywające w schronisku oraz 85 kotów.

Schronisko w Rudzie Śląskiej działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00, w soboty i niedziele 10.00-15.00.

Osoby, które chciałyby wspomóc działalność schroniska - mogą przekazać swoje 1,5% podatku na rzecz TOZ "Fauna" - KRS 0000003109.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon