52 nowe mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej. Są podziemne garaże i przestrzeń rekreacyjna

Zakończyła się budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w Rudzie Śląskiej. Do wykonania pozostały jeszcze prace związane z nasadzeniami i zazielenieniem oraz urządzeniem placu zabaw.

52 nowe mieszkania komunalne ruda slaska bankowa

W ramach przedsięwzięcia powstały dwa budynki mieszczące łącznie 52 mieszkania. Wykonano też podziemne garaże i przestrzeń rekreacyjną.

- Koszt inwestycji to blisko 21,3 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pochodzi z bezzwrotnej dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat. Dodatkowo przeszło milion zł pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a resztę środków zabezpieczyliśmy w budżecie miasta – zaznacza prezydent miasta Michał Pierończyk.

52 nowe mieszkania komunalne

Budowa rozpoczęła się w styczniu 2022 r. Na terenie ponad 3,3 tys. m2 powstały dwa bliźniacze budynki, z których każdy mieści 26 mieszkań, z podziemnymi garażami i przestrzenią rekreacyjną pośrodku. Zewnętrzny układ elewacji został zainspirowany budynkiem znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Wolności i Bankowej. Mieszkania mają powierzchnię od 45 do 52 m², a do każdego lokalu przynależy komórka lokatorska. Główne wejścia do budynków zostały usytuowane od strony wewnętrznego dziedzińca pomiędzy nimi.

– Budynki mają trzy mieszkalne kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której oprócz garaży znajdą się: rowerownia, pomieszczenia techniczne i pomieszczenie na odpady – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Budynki są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Główne wejścia zaprojektowano na poziomie gruntu, kondygnacje podziemne z parterowymi łączą windy, a w każdym budynku jedno mieszkanie ma powiększone otwory drzwiowe oraz układ pomieszczeń pozwalający na swobodne korzystanie z nich przez osobę na wózku inwalidzkim.

Między budynkami powstała przestrzeń rekreacyjna z porośniętym darnią dachem podziemnych garaży, latarniami, ławkami i miejscem na rowery. Co ciekawe, zieleń zostanie wkomponowana również w same budynki. Na widocznych ścianach garaży oraz zewnętrznej klatce schodowej przewidziano zieleń pnącą. Prace związane z zazielenieniem oraz urządzenie placu zabaw zaplanowano w okresie wiosennym.

Kto skorzysta?

Nowe lokale przy ul. Bankowej 1 i 1A zostaną zaproponowane osobom z listy oczekujących na mieszkanie komunalne – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek. Wykazy aktualnie dostępnych lokali publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta oraz w Rejonach Eksploatacji Budynków MPGM TBS Sp. z o.o. na tydzień przed terminem oględzin. Każdy oczekujący na mieszkanie ujęty na liście może zgłosić w podanym terminie zainteresowanie mieszkaniami oferowanymi w publicznym ogłoszeniu. Przydział lokalu następuje w kolejności zgodnej z datą złożenia wniosku.

Wnioski osób oczekujących na przyznanie mieszkania komunalnego są zakwalifikowane na listę na okres 1 roku licząc od daty ich złożenia. Osoby znajdujące się na liście oczekujących mają obowiązek dokonywać aktualizacji wniosku najpóźniej w terminie 1 roku od daty złożenia wniosku lub daty dokonania poprzedniej pełnej aktualizacji. Brak aktualizacji upoważnia do wykreślenia wniosku z listy oczekujących na mieszkanie. Aktualnie lista liczy 905 pozycji.

Obecnie trwa procedura odbiorowa, a po jej zakończeniu mieszkania zostaną przekazane w zarządzanie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z.o.o.

zdjecie-pogladowe-seniorzy-arc-slazag

Może Cię zainteresować:

"Dzwonię i jadę" w Rudzie Śląskiej. Darmowy transport dla seniorów z fundacją Aktywni My. To już ósma edycja projektu

Autor: Szymon Karpe

10/01/2024

Michał Pierończyk

Może Cię zainteresować:

Czy Ruda Śląska będzie "górniczym skansenem"? Michał Pierończyk: "Od lat staramy się tworzyć alternatywę"

Autor: Szymon Karpe

10/01/2024

Ruda Slaska Rynek 00

Może Cię zainteresować:

Dlaczego najbardziej śląskie miasto Śląska to Ruda Śląska? "Tu śląskość zawsze była zupełnie oczywista"

Autor: Michał Wroński

05/01/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon