Ponad 250 tys. zł dla Domu Pomocy Społecznej Senior w Rudzie Śląskiej

W 2021 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy na program "Senior+" 60 mln zł. Dzięki temu powstanie ponad 2,5 tys. nowych miejsc wsparcia dla osób starszych, a dofinansowanie otrzyma blisko 14 tys. istniejących, w tym DPS Senior w Rudzie Śląskiej.

Senior +

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu
tegorocznej edycji programu „Senior+”. W 2021 r. resort przeznaczy na ten program 60 mln zł.

Rudzki Dzienny Dom " Senior- Wigor" z dofinansowaniem

Wyniki tegorocznego konkursu zostały już ogłoszone, a

Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Rudzie Śląskiej otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 256 320 zł.

Program "Senior +"

„Senior+” aktywizuje i zapobiega wykluczeniu osób starszych. Celem programu jest tworzenie nowych oraz wspieranie już istniejących placówek przyjaznych seniorom, w których osoby starsze mogą wspólnie spędzać czas, a także brać udział w zajęciach i warsztatach.

- Seniorzy, jeżeli zdrowie im na to pozwala, chcą być aktywni, także na emeryturze. W naszych działaniach przywiązujemy dużą wagę do stworzenia osobom starszym warunków do aktywnego i satysfakcjonującego życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Przykładem takich zabiegów jest właśnie program „Senior+”, który m.in. zapobiega wykluczeniu osób starszych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Na koniec 2020 r. istniało w Polsce 977 Dziennych Domów Senior+ i Klubów Senior, z ponad 23 tys. miejsc aktywnego spędzania czasu dla osób starszych. Sukces kończącego się wraz z ubiegłym rokiem programu „Senior+” sprawił, że jest on kontynuowany w nowej odsłonie jako program wieloletni „Senior+” na lata 2021–2025.

– Czas pandemii jest wyjątkowo trudny dla seniorów ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania, a także odizolowanie od najbliższych. Dlatego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wciąż aktywnie będzie wspomagać miejsca, których celem jest wspieranie tej grupy osób. Gorąco wierzę, że dzięki tym placówkom uda nam się nie tylko zaktywizować naszych nestorów, ale co ważniejsze podtrzymać na duchu w codziennych problemach – dodał sekretarz stanu w minister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.


W ramach programu samorządy mogły ubiegać się o uzyskanie środków finansowych przeznaczonych na utworzenie lub wyposażenie ośrodków wsparcia (Moduł 1) oraz na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek (Moduł 2).

Moduł 1 - powstanie 113 nowych miejsc przyjaznych seniorom

Dzięki programowi Senior+ za ponad 22 mln złotych powstanie w tym roku 27 Dziennych Domów Senior+ oraz 86 Klubów Senior+. W tych placówkach powstaną 2524 nowe miejsca wsparcia dla osób starszych.

Moduł 2 - dofinansowanie uzyska 561 placówek

Dofinansowaniu w ramach tego modułu podlegają działania związane z bieżącym utrzymaniem ośrodków. Wsparcie finansowe przyznano wszystkim ofertom spełniającym wymagania formalne. Tym samym ministerstwo dofinansuje 6698 miejsc funkcjonujących w 251 Dziennych Domach Senior+, a także 7254 miejsc w 310 Klubach Senior+. Łączna kwota dofinansowania na te działania wyniesie ponad 37 mln zł.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon