Znęcali się nad swoimi partnerkami. Dwaj oprawcy z Rudy Śląskiej zatrzymani

Znęcanie fizyczne i psychiczne nad partnerkami życiowymi wreszcie się skończyło. Dwie mieszkanki Rudy Śląskiej nie wytrzymały katuszy i poprosiły o pomoc. Mąż i konkubent zostali tymczasowo aresztowani. Czekają na wyrok sądu.

pixabay.com
Za znęcanie się obu mężczyznom grozi do 8 lat więzienia

Ciągłe awantury domowe, groźby pozbawienia życia, a nawet znęcanie fizyczne i bicie trwały miesiącami. W domowym "zaciszu" dwóch rodzin w Rudzie Śląskiej trwał koszmar kobiet. Powód do znęcania zawsze się znalazł. Bo nie wykonała polecenia, bo zwróciła uwagę, bo zupa była za słona.

- Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których grozili śmiercią swoim partnerkom, gdy te komuś się poskarżą. Ofiary przemocy tak długo zwlekały, bo bały się reakcji męża i konkubenta. Kiedy kobiety zdecydowały się na powiadomienie policji, agresorzy zostali zatrzymani przez mundurowych - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej. - Gdy przebywali w policyjnej celi, śledczy zebrali materiały dowodowe, przesłuchali pokrzywdzone i świadków. W ubiegły weekend, na wniosek prokuratora, obaj agresorzy zostali przez sąd tymczasowo aresztowani.

64-latek z Nowego Bytomia od stycznia ubiegłego roku znęcał się psychicznie nad żoną. Z kolei 42-latek z Bielszowic od lipca katował swoją konkubinę i znęcał się psychicznie nad jej małoletnią córką. Obu oprawcom grozi im do 8 lat więzienia.

Gdzie szukać pomocy w przypadku przemocy domowej?

Policja

Obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury "Niebieskiej Karty". Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Dla uruchomienia procedury "Niebieskiej Karty" nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą. Jesteście świadkami - powiadomcie odpowiednie służby!

- Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie - nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby - apelują policjanci.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon