Zmniejsz ryzyko zawału serca

Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, który wykonuje niesamowitą pracę, by utrzymać nas przy życiu. Warto o nie zadbać, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i witalnością. Każdego człowieka, który kiedykolwiek się nad tym zastanawiał, z pewnością przeraża ewentualność wystąpienia zawału. Kiedy ten organ odmawia posłuszeństwa, dzieją się rzeczy straszne. Na szczęście są sposoby na zadbanie o serce w taki sposób, by służyło nam jeszcze przez długie, piękne lata.

Jedną z najgorszych rzeczy, którą możemy zrobić z punktu widzenia zdrowia kardiologicznego, jest sięganie po papierosy. "Ryzyko wystąpienia pierwszego zawału serca wzrasta wraz z liczbą wypalanych papierosów. Osoby, które wypalające około 20 papierosów na dobę mają czterokrotnie zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca. Osoby, które wypalają dwie paczki, czyli około 40 papierosów na dobę mają to ryzyko zwiększone aż ośmiokrotnie. Z drugiej strony osoby, które wypalają do 5 papierosów dziennie mają zwiększone wystąpienie zawału serca, ale i udaru mózgu o około 50 proc." - mówi profesor Piotr Jankowski, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Osoby, które paliły do tej pory popularne mentole, miały szansę zrewidować swoje postępowanie 20 maja 2020 roku, kiedy to zgodnie z nowymi, unijnymi przepisami zniknęły one ze sklepów. Wielu palaczy bardzo je sobie ceniło, z tej przyczyny różnie zareagowali oni na taki zakaz. Byli tacy, którzy przed "dniem zero" zrobili zapasy z ulubionych papierosów. Kolejne grupy palaczy uciekały się do jeszcze innych rozwiązań, np. kupowania papierosów na targach, z podejrzanych źródeł. Ta opcja była jednak wyjątkowo niebezpieczna bowiem nigdy nie wiadomo co znajduje się w tego rodzaju papierosach. Najrozsądniejsza grupa skierowała swoją uwagę na podgrzewacze tytoniu.

IQOS od 2014 roku jest dostępny na wielu rynkach, a w Polsce pojawił się w 2017 roku. Podgrzewacz tytoniu typu IQOS został dopuszczony do używania na amerykańskim rynku po dwóch latach nieprzerwanych badań. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), będąca częścią Departamentu Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, autoryzowała system podgrzewania tytoniu IQOS jako produkt o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP), „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”. Podczas podgrzewania tytoniu powstaje mniej substancji szkodliwych, niż w czasie palenia tradycyjnych papierosów, a to z uwagi na brak ognia i brak dymu. Nie pozostaje to obojętne nie tylko dla palacza, ale również dla całego jego otoczenia, ponieważ urządzenie redukuje problem palenia biernego. Dodatkowo w wyniku braku popiołu i nieprzyjemnego zapachu jest po prostu bardziej czysty dla otoczenia.

Jeśli porzucenie tradycyjnych papierosów ma być równoznacznie z rozpoczęciem drogi do rzucenia palenia w ogóle – nie warto się wahać, szczególnie dzisiaj czyli w Światowy Dzień Rzucania Palenia. Nasze serce z biegiem lat będzie dziękowało za trud, który podjęliśmy, by je ochronić.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tak wygląda projekt ogródka warzywnego dla zwycięskich przedszkoli

Przedszkolaki liczą na wasze głosy!

Budowa szkoly nr 17 ruda slaska 1

Budowa Szkoły Podstawowej nr 17 już na półmetku

Swiatla

Od soboty, co dwa tygodnie - darmowe ustawienie świateł

Męczą cię codzienne telefony w sprawie fotowoltaiki? Przeczytaj co zrobić

Męczące telefony w sprawie fotowoltaiki. Do was też dzwonią?

Neuca

Jesteś po czterdziestce? Zbadaj kości

Biedronka

Gdzie można zrobić zakupy przez całą dobę?

Calculator 1680905 1280

Załóż własną firmę dzięki dotacji!