Zmiany w komunikacji miejskiej. Na prawie 100 liniach będą obowiązywać rozkłady robocze nieszkolne

Zarząd Transportu Metropolitalnego postanowił wprowadzić liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Chodzi m.in. o zawieszenie połączeń szkolnych oraz obowiązywanie na wielu liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych. Jak podkreśla ZTM, to pokłosie obostrzeń wprowadzonych przez rząd.

Komunikacjmiejska

Wprowadzenie strefy czerwonej na terenie całego kraju oraz zaostrzenie obowiązujących obostrzeń znacząco wpłynęło na mobilność mieszkańców Metropolii. Skutkuje to licznymi zmianami w rozkładach, które wejdą w życie od poniedziałku, 9 listopada. Modyfikacji w ruchu autobusów i tramwajów jest tak wiele, że lepiej kilka razy dokładnie sprawdzić rozkład jazdy w internecie przed wyjściem z domu. Można to zrobić na stronie www.metropoliaztm.pl.

Najważniejsze zmiany w komunikacji autobusowej to wprowadzenie na prawie 100 liniach rozkładów jazdy roboczych nieszkolnych oraz zawieszenie ok. 20 linii, których głównym zadaniem jest dowóz dzieci i młodzieży do szkół – czytamy w komunikacie ZTM.

ZTM zapewnia, że w komunikacji autobusowej otrzymana zostanie duża liczba połączeń w szczytach, tj. do ok. godziny 8 oraz po godzinie 14. Z kolei w godzinach okołopołudniowych, późno popołudniowych i wieczornych nastąpi zmniejszenie oferty przewozowej. Dodatkowo, ograniczono liczbę połączeń tramwajowych na najmniej uczęszczanych trasach. Modyfikacje rozkładów jazdy w ruchu tramwajów zostaną wprowadzone 12 listopada.

Trasy tych linii, a także innych, którym również modyfikujemy rozkłady, przebiegają przez każdą część Metropolii. Dlatego apelujemy do wszystkich pasażerów o to, aby planowali podróż z wyprzedzeniem i aby nie wychodzili na przystanek nie sprawdziwszy wcześniej godziny odjazdu na naszej stronie internetowej – podkreśla rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Przedstawiciele biura prasowego ZTM przypominają też, że w związku z pandemią i zmieniającymi się rządowymi obostrzeniami liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej na poszczególnych liniach stale ulega dynamicznym zmianom. Od początku marca ZTM przeprojektował ponad 860 rozkładów jazdy.

Właściwie od pierwszych dni pandemii codziennie stajemy przed sporym wyzwaniem. Od czasu pierwszego lockdownu znacząco spadła nam liczba podróżnych – przyznaje dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. – Po pierwsze, kładziemy bardzo duży nacisk na zorganizowanie bezpiecznej komunikacji miejskiej. Po drugie, mając na uwadze ograniczone zasoby kadrowo-taborowe przewoźników oraz budżety gmin, tak planujemy przewozy, aby w tych trudnych czasach maksymalnie były one dostosowane do frekwencji na poszczególnych liniach – dodaje.

Przypomnijmy, że wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy są codziennie dokładnie dezynfekowane, a pracownicy organizatora transportu regularnie prowadzą kontrole w tym zakresie. Drzwi pojazdów otwierają się automatycznie i nie ma konieczności dotykania przycisków. Czyszczone są także automaty biletowe.

fot. ZTM

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja parku handlowego i teren, gdzie powstanie

Nowy park handlowy powstanie w Rudzie Śląskiej

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Syrena gliwice

20 maja trening systemu alarmowania

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?