Zmiany w budżecie obywatelskim. Można oddawać głosy na 4 duże i małe projekty

Obiecana przez prezydenta Michała Pierończyka korekta zasad budżetu obywatelskiego wchodzi w życie. W tegorocznym głosowaniu, które wyłoni zadania do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok, rudzianie będą mogli wskazać maksymalnie po 4 projekty duże i małe, przyznając im odpowiednią liczbę punktów.

UM Ruda Śląska
Burloch rozbudował się dzięki projektom z BO
- W programie wyborczym zapowiedziałem korektę zasad budżetu obywatelskiego – mówi prezydent Michał Pierończyk. – Zmiana sposobu głosowania pozwoli mieszkańcom odnieść się do większej liczby projektów, co w mojej ocenie sprawi, że wyniki będą lepiej odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności.

Nowy sposób głosowania daje możliwość wskazania 4 zadań dużych i 4 zadań małych, przy czym jest to maksymalna liczba projektów, na które można oddać głosy, co oznacza, że nie ma konieczności wyboru wszystkich 8 zadań.

– Wybranym projektom mieszkańcy przydzielą punkty – kolejno od 4 dla najwyżej ocenianego do 1 dla najniżej ocenianego – dodaje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2024 rok.

Zmianę zasad uchwaliła podczas ostatniej sesji Rada Miasta.

Zmiany również w procedurach BO

Nowością w tym roku jest również prawo wycofania projektu, jednak nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem głosowania.

- Zgłaszając projekt drogą elektroniczną nie będzie już trzeba dołączać cyfrowego odwzorowania listy osób popierających projekt, co przyczyni się do zwiększenia ochrony danych osobowych. Należy jednak pamiętać, że oryginał listy poparcia w wersji papierowej należy dostarczyć do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta nie później, niż w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty przesłania formularza drogą elektroniczną - dodają urzędnicy.

Pula środków na ten cel wyniesie 5 271 000 zł, z czego 1 471 000 zł przypadnie na zadania duże (koszt realizacji powyżej 380 000 zł), a 3 800 000 zł na zadania małe (koszt realizacji do 380 000 zł). Składanie projektów rozpocznie się 15 maja br. i potrwa do 24 maja w formie papierowej, a do 2 czerwca w formie elektronicznej.

Ostatnie realizacje z BO

W ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok mieszkańcy wybrali jako zadanie duże renowację kompleksu boisk sportowych przy ul. Gwareckiej 2. Na zwycięskiej liście znalazło się też 10 zadań małych: „Eko-Park w Bykowinie przy osiedlowej strefie aktywności”, plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6, budowa wybiegu dla psów „Sznupowisko” w parku Strzelnica, rewitalizacja centralnej części kochłowickiego rynku, naukowy plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1, plac zabaw z mini boiskiem na Ficinusie, zagospodarowanie nieurządzonej części Parku Mickiewicza, Mini Park Ruda „Szczęść Boże”, rozbudowa terenowych tras rowerowych Bielszowice Trails w Parku Strzelnica oraz plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 17.

Nowe boisko na Burlochu jest ogólnodostępne

Może Cię zainteresować:

Nowe atrakcje na Burlochu. Powstały z budżetu obywatelskiego

Autor: Jacek Skorek

04/04/2023

Wybieg dla psów z torem przeszkód. Kto bardziej czekał? Właściciele czy czworonogi?

Może Cię zainteresować:

Trzy kolejne inwestycje z Budżetu Obywatelskiego gotowe

Autor: Jacek Skorek

23/11/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon