Zima nie była sroga, ale kosztowała miasto ponad 5 milionów

Utrzymanie dróg i chodników w czasie zimy - choć ta była w miarę łagodna - wyssało z miejskiej kasy 5,1 miliona złotych. W Rudzie Śląskiej jest co odśnieżać, gdyż mamy 19 km dróg wojewódzkich, 69 km dróg powiatowych i 181 km dróg gminnych.

UM Ruda Śląska
Czyszczenie miasta po zimie potrwa do końca marca

Początek wiosny oznacza podsumowanie zimy. Magistrat podliczył więc wydatki poniesione na oczyszczanie miasta. I tak najbardziej kosztowny był grudzień, który pochłonął blisko 2 mln zł.

- Od 18 listopada 2022 r. do końca lutego br. koszt realizacji utrzymania dróg w ramach „Akcji Zima” wyniósł nieco ponad 4,6 mln zł. Najwięcej kosztowało odśnieżanie w grudniu – ponad 1,7 mln zł. Do tego trzeba doliczyć koszty związane z odśnieżaniem i posypywaniem chodników. W tym przypadku koszt w analogicznym okresie wyniósł ponad 0,5 mln zł i podobnie najkosztowniejszy był grudzień 2022 r., kiedy na wydatkowano na ten cel ponad 250 tys. zł - podaje magistrat.

Teraz czas wiosennych porządków. Czyszczone są ulice, chodniki, przystanki oraz wysepki wokół nich.

- Zima była w miarę łaskawa i tak naprawdę podczas tych kilku miesięcy mieliśmy jedynie kilka jej epizodów. Teraz skupiamy się na wiosennym oczyszczaniu miasta i przy sprzyjających warunkach powinniśmy być z tym gotowi do końca marca – wylicza Michał Pierończyk, prezydent miasta.

Miasto wyłoniło też wykonawcę, który od maja do końca kwietnia przyszłego roku zajmować się będzie zimowym i letnim utrzymaniem dróg i chodników. Według nowego harmonogramu będzie się ono odbywać dzielnicami, a nie - jak dotąd - konkretnymi ulicami.

- Zabieg taki pozwoli nam na większą kontrolę wykonanej pracy. Do tej pory było tak, że czyszczona była np. ul. 1 Maja wraz z przyległymi ulicami, począwszy od dzielnicy Halemba aż do Rudy. Teraz w tym samym czasie czyszczone będą ulice w całej dzielnicy – tłumaczy wiceprezydent Jacek Morek.

Czy ta nowa metoda się sprawdzi i według jakiego klucza będą sprzątane dzielnice - wkrótce się przekonamy. Jeśli alfabetycznie - Wirek ma przegwizdane.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon