"Zeki" pomagają w Szkole Życia w Rudzie Śląskiej. Skazani z Zakładu Karnego w Zabrzu uczą się opieki nad niepełnosprawnymi

UM Ruda Śląska
Skazani z zabrzańskiego Zakładu Karnego pomagają niepełnosprawnym w Szkole Życia w Rudzie Śląskiej

Dla skazanych - to nauka, jak postępować z osobami niepełnosprawnymi, dla ośrodka - wymierne korzyści. Bowiem wizyty skazanych z zabrzańskiego Zakładu Karnego owocują porządkiem w ogrodzie czy stworzoną przez nich ścieżką sensoryczną.

Pod opieką wychowawcy z zakładu skazani realizują wewnętrzny program aktywizacji kulturalno-oświatowej i resocjalizacji. Ten akurat ma zadania pomocowe i wspierające.

– Poza pracami wykonywanymi na rzecz naszych uczniów, skazańcy uczą się opieki nad osobami z niepełnosprawnością – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły.

Wirecka Szkoła Życia, czyli Szkoła Podstawowa nr 12 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej podpisała porozumienie z zabrzańskim Zakładem Karnym na czas nieokreślony.

- Skazani przechodzą na terenie Zakładu Karnego szkolenie z wychowawcą i psychologiem, dotyczące problematyki niepełnosprawności, korzystają jednocześnie z porad i sugestii ze strony szkoły - tłumaczy Wojciech Fijałkowski, pomysłodawca projektu współpracy.

W placówce uczy się obecnie 20 przedszkolaków oraz ponad 80 uczniów. Dla "zeków" to lekka praca, dająca też możliwość wyrwania się poza mury zakładu. Do Szkoły Życia przychodzą w grupach dwu lub czteroosobowych.

29 lat Szkoły Życia w Rudzie Śląskiej

Placówka powstała 5 września 1992 roku na wzór zaprzyjaźnionego ośrodka St. Lukas Heim w Leimen. Stopniowo, powoli, rozrastała się - najpierw o salę gimnastyczną, pawilon rehabilitacyjny, nowe skrzydło budynku i ogród sensoryczny. Od 9 lat działają tu też oddziały przedszkolne. Ośrodek jest przeznaczony dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Podopieczni szkoły mogą korzystać ze wsparcia rehabilitantów oraz terapeutów - w tym behawiorystów, dogoterapeuty, surdopedagoga czy tyflopedagoga.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zapasy ruda śląska

1,3 miliona złotych dla rudzkich klubów sportowych

Byt policja wypisuje mandat

Nowe stawki mandatów od 1 stycznia 2022 roku

W Cieniu Wielkiej Góry - konkurs lawiny

W piątek ruszy lawina

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Drukarka 3D w każdej podstawówce? Taki jest plan rządowego programu "Laboratoria Przyszłości"

Ponad miliard złotych na podstawówki! Rząd da pieniądze

Majonezy2

Z Chebzia czy Kielecki? Który lepszy?

Nk

Koniec Naszej Klasy. Korzystaliście?