"Zeki" pomagają w Szkole Życia w Rudzie Śląskiej. Skazani z Zakładu Karnego w Zabrzu uczą się opieki nad niepełnosprawnymi

Dla skazanych - to nauka, jak postępować z osobami niepełnosprawnymi, dla ośrodka - wymierne korzyści. Bowiem wizyty skazanych z zabrzańskiego Zakładu Karnego owocują porządkiem w ogrodzie czy stworzoną przez nich ścieżką sensoryczną.

UM Ruda Śląska
Skazani z zabrzańskiego Zakładu Karnego pomagają niepełnosprawnym w Szkole Życia w Rudzie Śląskiej

Pod opieką wychowawcy z zakładu skazani realizują wewnętrzny program aktywizacji kulturalno-oświatowej i resocjalizacji. Ten akurat ma zadania pomocowe i wspierające.

– Poza pracami wykonywanymi na rzecz naszych uczniów, skazańcy uczą się opieki nad osobami z niepełnosprawnością – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły.

Wirecka Szkoła Życia, czyli Szkoła Podstawowa nr 12 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej podpisała porozumienie z zabrzańskim Zakładem Karnym na czas nieokreślony.

- Skazani przechodzą na terenie Zakładu Karnego szkolenie z wychowawcą i psychologiem, dotyczące problematyki niepełnosprawności, korzystają jednocześnie z porad i sugestii ze strony szkoły - tłumaczy Wojciech Fijałkowski, pomysłodawca projektu współpracy.

W placówce uczy się obecnie 20 przedszkolaków oraz ponad 80 uczniów. Dla "zeków" to lekka praca, dająca też możliwość wyrwania się poza mury zakładu. Do Szkoły Życia przychodzą w grupach dwu lub czteroosobowych.

29 lat Szkoły Życia w Rudzie Śląskiej

Placówka powstała 5 września 1992 roku na wzór zaprzyjaźnionego ośrodka St. Lukas Heim w Leimen. Stopniowo, powoli, rozrastała się - najpierw o salę gimnastyczną, pawilon rehabilitacyjny, nowe skrzydło budynku i ogród sensoryczny. Od 9 lat działają tu też oddziały przedszkolne. Ośrodek jest przeznaczony dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Podopieczni szkoły mogą korzystać ze wsparcia rehabilitantów oraz terapeutów - w tym behawiorystów, dogoterapeuty, surdopedagoga czy tyflopedagoga.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic