Zawsze przycinali... Zapomniane lipy w Kochłowicach

17 października nasza Czytelniczka, zdesperowana brakiem odpowiedzi skądkolwiek - napisała do nas prośbę o interwencję. Chodziło o zasłaniające latarnie i światło dzienne, rozrośnięte lipy przy ulicach Handlowej i Ondraszka w Kochłowicach. Wreszcie, wspólnymi wysiłkami, udało się wymóc na urzędnikach działanie.

- Próbuję wszędzie więc i tu napiszę. Jak załatwić sprawę przycinki drzew? Zawsze, co roku, miasto przycinało lipy na naszej drodze. Od paru lat nie. Po interwencji chyba rok temu przyjechali z Taurona i przycięli tylko tam gdzie lampy były. Teraz nie ma nawet ich. Zgłoszone wszędzie i cisza. Pan radny ewidentnie za przeproszeniem ma nas w du... bo nawet usuwa moje posty gdy o tym piszę. Straż miejska też poinformowana i nic - napisała nasza Czytelniczka, Bożena Waniek.

Podkreśliła, że choć kocha przyrodę - drzewa trzeba przycinać. Jesienią nie ma gniazd, więc to dobry czas, by wreszcie się nimi zająć.

- Na przyszły rok na pewno gałęzie zerwą kable z prądem i internetem. Po drugie teraz, gdy trzeba oszczędzać na wszystkim - na ogrzewaniu również, słonko ogrzało by dom i pokoje, a tu jeden wielki cień. Teraz już liście obleciały, ale latem jest totalnie ciemno na ulicy, całe lampy zasłonięte... Proszę o pomoc. Co zrobić, by ktoś się zjawił? - pisała.

W swojej prośbie wspomniała też o ciemności na ulicy i w domu - bo drzewa zasłaniają latarnie i słońce.

- Na pół ulicy wystają gałęzie, co większe - łamie przejeżdżające auto. Co rok te lipy rosną od metra do dwóch. Czyli na przyszłą wiosnę i lato będzie totalnie źle! Nasze ulice są zapomniane. Wszystko sami robimy, ale obcinki tych drzew nie jesteśmy w stanie sami zrobić. Biegnie tu też ścieżka rowerowa. Niech kiedyś komuś spadnie na głowę konar... - dodała.

Poprosiliśmy więc o interwencję w rudzkim magistracie.

I tak minęły trzy tygodnie...

Na usprawiedliwienie niemocy sprawczej można chyba tylko powiedzieć, że urząd był w okresie "przejściowym".

Wreszcie udało się:

"W nawiązaniu do przekazanego mejla informuję, że drzewa przy ulicy Handlowej i ulicy Ondraszka w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach zostały zakwalifikowane do przycinki sanitarnej, technicznej oraz formowania. Przycinkę zlecono do wykonania w terminie do 30.11.2022 r. Ponadto informuję, że w przedmiotowym temacie, w dniu 02.11.2022 r. telefonicznie interweniował mieszkaniec ul. Handlowej".

O wcześniejszych interwencjach nic nie wiadomo.... Ale jest zapewnienie, że do końca listopada sprawa zostanie załatwiona. Wspólnym wysiłkiem - udało się!

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon