Zapłacimy wyższy podatek od nieruchomości

W Rudzie Śląskiej szykują się kolejne podwyżki. W styczniu 2021 roku zaczną obowiązywać wyższe stawki podatku od nieruchomości.

Coins 1523383 1280 1

Władze miasta argumentują, że podniesienie stawek podatku od nieruchomości przełoży się na wzrost dochodów miasta o ponad 4,2 mln zł. Jak wyliczyła skarbnik miasta, w przyszłym roku, w związku ze wzrostem wysokości pensji minimalnej w miejskich jednostkach miejska kasa zostanie uszczuplona o 5,5 mln zł więcej. Niejasne jest także to, jak będą wyglądały dochody z tytułu podatku PIT. Warto przypomnieć, że tegoroczny budżet miasta (od stycznia do września) został uszczuplony o 10 mln zł.

Na mniejsze wpływy do budżetu miasta w tym roku wpływ miał także m.in. zbyt niski w stosunku do potrzeb wzrost subwencji oświatowej przekazywanej przez państwo.

Ile zapłacimy w 2021 roku?

Jak wskazuje rudzki magistrat, stawka podatku od nieruchomości za 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w Rudzie Śląskiej wyniesie 0,85 zł. Oznacza to, że będzie ona wyższa o 12 groszy od obecnej. Z kolei o 6 groszy wzrośnie stawka podatku za 1 m² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie wynosiła 0,99 zł. Zmieni się także stawka podatku za 1 m² od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wzrosła o 1,71 zł i wyniesie 24,84 zł.

Jak to wygląda w praktyce w skali roku?

Zgodnie z szacunkami służb finansowych miasta właściciel mieszkania o powierzchni ok. 55 m² zapłaci 6,64 zł na rok więcej. Natomiast właściciel domu o powierzchni 100 m² z ogrodem o powierzchni 500 m² w skali roku zapłaci więcej 32 zł. Obliczono też, że przedsiębiorcy, wykorzystujący na swoją działalność jedynie budynek o powierzchni użytkowej 50 m² zapłacą rocznie o 86 zł więcej, a właściciel firmy w budynku o powierzchni użytkowej 120 m² i terenu o powierzchni 300 m² zapłaci w ciągu roku nieco ponad 223 zł więcej.

Sprawę podwyżek postanowił skomentować na Facebooku radny Mariusz Pakuza z PiS, pisząc:

- No i mamy w mieście podatki od nieruchomości podniesione do maksymalnych stawek. Pomimo mojej walki na argumenty i głosami przeciw klubu radnych Prawa i Srawiedliwości, głosami ZA radnych Prezydent Grażyny Dziecic (której niemal tradycyjnie na sesji nie było) oraz głosami wstrzymującymi radnych Przewodniczącej Aleksandry Skowronek, uchwała została podjęta.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

Pociąg Kolei Śląskich

Pociągi do Katowic i Gliwic będą jeździć szybciej

uczennica

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych