Zapłacimy wyższy podatek od nieruchomości

W Rudzie Śląskiej szykują się kolejne podwyżki. W styczniu 2021 roku zaczną obowiązywać wyższe stawki podatku od nieruchomości.

Coins 1523383 1280 1

Władze miasta argumentują, że podniesienie stawek podatku od nieruchomości przełoży się na wzrost dochodów miasta o ponad 4,2 mln zł. Jak wyliczyła skarbnik miasta, w przyszłym roku, w związku ze wzrostem wysokości pensji minimalnej w miejskich jednostkach miejska kasa zostanie uszczuplona o 5,5 mln zł więcej. Niejasne jest także to, jak będą wyglądały dochody z tytułu podatku PIT. Warto przypomnieć, że tegoroczny budżet miasta (od stycznia do września) został uszczuplony o 10 mln zł.

Na mniejsze wpływy do budżetu miasta w tym roku wpływ miał także m.in. zbyt niski w stosunku do potrzeb wzrost subwencji oświatowej przekazywanej przez państwo.

Ile zapłacimy w 2021 roku?

Jak wskazuje rudzki magistrat, stawka podatku od nieruchomości za 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w Rudzie Śląskiej wyniesie 0,85 zł. Oznacza to, że będzie ona wyższa o 12 groszy od obecnej. Z kolei o 6 groszy wzrośnie stawka podatku za 1 m² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie wynosiła 0,99 zł. Zmieni się także stawka podatku za 1 m² od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wzrosła o 1,71 zł i wyniesie 24,84 zł.

Jak to wygląda w praktyce w skali roku?

Zgodnie z szacunkami służb finansowych miasta właściciel mieszkania o powierzchni ok. 55 m² zapłaci 6,64 zł na rok więcej. Natomiast właściciel domu o powierzchni 100 m² z ogrodem o powierzchni 500 m² w skali roku zapłaci więcej 32 zł. Obliczono też, że przedsiębiorcy, wykorzystujący na swoją działalność jedynie budynek o powierzchni użytkowej 50 m² zapłacą rocznie o 86 zł więcej, a właściciel firmy w budynku o powierzchni użytkowej 120 m² i terenu o powierzchni 300 m² zapłaci w ciągu roku nieco ponad 223 zł więcej.

Sprawę podwyżek postanowił skomentować na Facebooku radny Mariusz Pakuza z PiS, pisząc:

- No i mamy w mieście podatki od nieruchomości podniesione do maksymalnych stawek. Pomimo mojej walki na argumenty i głosami przeciw klubu radnych Prawa i Srawiedliwości, głosami ZA radnych Prezydent Grażyny Dziecic (której niemal tradycyjnie na sesji nie było) oraz głosami wstrzymującymi radnych Przewodniczącej Aleksandry Skowronek, uchwała została podjęta.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon