Zadzwoń i jedź, czyli bezpłatny transport dla seniorów. Jak z niego skorzystać?

Ruszył kolejna, siódma już edycja przedsięwzięcia, dzięki któremu starsi mieszkańcy mogą nieodpłatnie przemieścić się do ważnych dla nich miejsc. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej skontaktować się z fundacją odpowiedzialną za projekt.

Anna Krzysteczko - Wiceprezydent Rudy Śląskiej
Ruda śląska bezpłatny transport dla seniorów

Akcja "Dzwonię i jadę" 2023

W Rudzie Śląskiej seniorzy potrzebujący pomocy przy transporcie mogą skorzystać z przewozu przygotowanym dla nich busem. I to bezpłatnie. Akcja odpowiada także na potrzeby beneficjentów o specjalnych potrzebach, poruszających się na wózkach czy wymagających prowadzenia.

- Osobom starszym często trudno jest przemieścić się do przychodni, szpitala, urzędu, kościoła czy nawet na zakupy, basen, do ogródka. Rodzina takiej starszej osoby też nie zawsze jest mobilna, dlatego służymy pomocą i zawozimy naszych seniorów wszędzie, gdzie potrzebują i nie stosujemy żadnych ograniczeń co do punktów docelowych – tłumaczy Kornelia Pogoda z Fundacji "Aktywni My".

Jak skorzystać z transportu?

Akcja dedykowana jest mieszkańcom Rudy Śląskiej, którzy ukończyli 60 lat. Wystarczy, że dwa dni przed planowanym przejazdem skontaktują się z przedstawicielami fundacji. Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu: 661 217 743 lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl. Koordynator przyjmujący zgłoszenie zapyta o podstawowe informacje, takie jak imię i nazwisko, adres oraz trasę, której ma dotyczyć przewóz. W dniu przejazdu po zainteresowaną osobę przyjedzie zielony busik oznaczony logo projektu. Osobie starszej może towarzyszyć opiekun, ale jego obecność należy wcześniej zgłosić.

- Z bezpłatnych przejazdów na terenie Rudy Śląskiej można skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 13:30 - tłumaczy Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Akcja potrwa do końca roku z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych, czyli lipca i sierpnia.

Do Fundacji "Aktywni My" mogą także zgłosić się organizacje zajmujące się aktywizacją osób starszych, chcące na przykład przetransportować podopiecznych na koncert, festyn czy inne wydarzenie kulturalno-rozrywkowe.

Pomoc dla 12 600 seniorów

Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2016 roku. Zadanie otrzymało wówczas dotację od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W kolejnych latach dofinansowywało je już Miasto Ruda Śląska. W tym roku koszt realizacji wynosi 170 000 zł. Do tej chwili z akcji skorzystało ponad 12 600 seniorów, a tylko w tym roku - 130.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon