Za nieprawidłowe parkowanie - mandat 100-300 złotych. Policja przypomina, a my... szanujmy się wzajemnie

Ludzie listy piszą, dzwonią, przychodzą osobiście, korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Metod interweniowania w przypadkach nieprawidłowego parkowania jest wiele. Podobnie jak wielu jest kierowców, dla których ważniejsze jest, by być blisko... dużego pokoju czy wepchnąć auto jeszcze choćby przy samym skrzyżowaniu.

Czytelnik
Parkowanie przy wieżowcu w ten sposób - to częsty widok. Dla właściciela - karny k....

Zwykle to interwencje mieszkańców powodują reakcję policji na nieprawidłowe parkowanie. A przy okazji, kiedy patrol już przyjedzie - niejednokrotnie się zdarza, że policjanci ujawniają kilka podobnych wykroczeń.

- Zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych - przypominają policjanci.

Jak wysokie mandaty i za co?

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:

  • na chodniku, drodze dla rowerów
  • poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
  • przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
  • w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:

  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania) - 300 złotych.
- Przypominamy również, że „Niebieska koperta”, czyli miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które ich przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami. Za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosi 800 złotych. Z kolei za posługiwanie się cudzą kartą taryfikator przewiduje mandat w wysokości 1200 złotych - podkreśla policja.

Ale nie wszędzie mogą interweniować. Drogi osiedlowe czy wewnętrzne - są wyłączone z jurysdykcji policji (chyba, że administrator ustanowi inaczej). Wtedy nadzieja w Straży Miejskiej.

O ile jednak z zaparkowanymi na chodnikach samochodami sprawny pieszy sobie poradzi, to co ma zrobić niepełnosprawny czy matka z wózkiem, gdy - jak w tym przypadku z Nowego Bytomia, z parkingu przy wieżowcu - schody i zjazd dla wózka są permanentnie zablokowane przez szczęśliwca, który znalazł ostatnie "wolne" miejsce przy bloku? Karny k....!

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon