Z rowerem na majówkę? Dlaczego nie! Rezerwacja na rowery w Kolejach Śląskich przesunięta!

Koleje Śląskie przesunęły termin uruchomienia systemu rezerwacji przewozu rowerów na wniosek organizatorów transportu kolejowego w województwie śląskim i małopolskim. Co w praktyce oznacza, że na majówkę będzie można wybrać się z jednośladem i to na dotychczasowych zasadach, ale w nowej cenie 8,40 zł. O czym powinni pamiętać podróżujący z rowerem w pociągach Kolei Śląskich? Szczegóły poniżej.

Koleje slaskie velocug

Jak wygląda przewóz rowerów w pociągach KŚ?

Dobre pytanie. Osoby pragnące podróżować z rowerem w pociągach Kolei Śląskich podczas tegorocznej majówki, powinny zgłosić ten fakt bezpośrednio u drużyny konduktorskiej. Następne drużyna konduktorska (biorąc pod uwagę komfort i bezpieczeństwo wszystkich podróżnych) zweryfikuje możliwość przewozu jednośladu.

14-dniowe wyprzedzenie już na starcie

27 kwietnia br. Koleje Śląskie zaplanowały uruchomienie systemu rezerwacji przewozu rowerów. To właśnie on będzie umożliwiał rezerwację miejsc na przewóz jednośladów, jednocześnie pozostawiając pasażerom możliwość przewozu bez rezerwacji – za zgodą drużyny konduktorskiej. Na wniosek samorządów województw śląskiego i małopolskiego, regionalny przewoźnik przesunął jednak start systemu rezerwacji.

Prognozy pogody mówią o słonecznej majówce, a to na pewno będzie się wiązało z większą liczbą rowerzystów, którzy będą chcieli skorzystać z połączeń Kolei Śląskich. Nowy termin uruchomienia systemu rezerwacji będzie uwzględniał 14-dniowe wyprzedzenie, z jakim będzie można wykupić miejscówkę dla roweru – zapowiada Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Dodając, że przejazd z rowerami w majówkę będzie się odbywał na starych zasadach, ale w nowej cenie, która wynosi 8,40 zł za bilet jednorazowy.

Przez lata cena pozostawała bez zmian, od 27 kwietnia będzie na poziomie cen innych przewoźników informuje rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Małopolski bilet rowerowy

Podróżni, którzy planują przejazd w relacjach częściowo obejmujących obszar województwa małopolskiego powinni skorzystać z oferty „Małopolski bilet rowerowy”, dostępnej w elektronicznych systemach sprzedaży POLREGIO oraz Kolei Małopolskich. Warto podkreślić, że bilet zakupiony w tej ofercie jest honorowany w pociągach Kolei Śląskich.

Velo Cug rusza w majówkę

System rezerwacji przewozu rowerów w Kolejach Śląskich powstał po to, aby rowerzyści, którzy chcą mieć gwarancję przewozu jednośladów mogli zarezerwować miejsca przed podróżą.

Zdarzały się sytuacje, gdy – w przypadku pociągów o szczególnie dużej frekwencji – pasażerowie z rowerami nie mieścili się w pojazdach. Z uwagi na komfort i bezpieczeństwo podróżnych decyzja o możliwości przewozu jednośladów w dalszym ciągu pozostaje w gestii drużyn konduktorskich – tłumaczy rzecznik Kolei Śląskich.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich sytuacji w majówkę, Koleje Śląskie uruchamiają Velo Cug, czyli pociąg z 36 miejscami na rowery. Velo Cug przede wszystkim powstał z myślą

o weekendowym połączeniu Katowice – Wisła Głębce, ale w wybranych godzinach będzie można nim podróżować także z Katowic do:

  • Raciborza,
  • Zwardonia,
  • Tychów,

oraz na linii Chałupki – Racibórz. Pociąg Sprinter Czarna Wisełka będzie obsługiwany Velo Cugiem w dni wolne od pracy oraz 2 i 31 maja, z wyjątkiem 4 maja i 1 czerwca, kiedy obsłuży trasę do Zwardonia. Wyjazd z Katowic o godz. 8:09, powrót z Wisły Głębce o godz. 17:58. Przyjazdy do stacji docelowych są zaplanowane odpowiednio na 10:00 i 19:38.

Od 9 czerwca br. Velo Cug z Katowic do Wisły pojedzie także w dni robocze. Pasażerowie łatwo odnajdą wszystkie połączenia obsługiwane przez Velo Cug w liniowym rozkładzie na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Od niedzieli do niedzieli, czyli oferta specjalna na majówkę

Koleje Śląskie dla wszystkich pasażerów przygotowały także specjalną propozycję na majówkę. „Od niedzieli do niedzieli” to nazwa oferty, która będzie obowiązywała w Kolejach Śląskich od 28 kwietnia do 5 maja. Oferta to sieciowy bilet imienny, uprawniający do podróżowania wszystkimi pociągami Kolei Śląskich, na wszystkich liniach, z wyłączeniem odcinka Chałupki – Bohumin. Jego cena to 100 zł. Przedsprzedaż ruszyła już 23 kwietnia.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | X

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon