Wzięli się za pieszych - posypały się mandaty

Podczas wczorajszej akcji NURD - czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego - jedenaście patroli policji zwracało w Rudzie Śląskiej szczególną uwagę na przechodzenie przez jezdnię oraz zachowanie kierowców w okolicach przejść dla pieszych. Na 104 wykroczenia aż 64 popełnili właśnie piesi!

Od rana do późnego wieczora rudzcy policjanci czuwali w okolicach przejść dla pieszych w newralgicznych miejscach. Ich pracę wspierało Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji, którego kamery ujawniały nieprawidłowe zachowania kierujących i pieszych.

- To są działania, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu. Mamy coraz krótszy dzień, coraz szybciej robi się ciemno i to wpływa negatywnie na bezpieczeństwo pieszych. W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy trzy wypadki z ich udziałem i to na przejściach. Świadczy to o tym, że kierujący nie stosują się do obowiązujących przepisów, niewłaściwie przejeżdżają przejścia, a to skutkuje wzrostem zdarzeń. Ale też piesi nie zachowują ostrożności przy przechodzeniu przez przejścia - mówi podinsp. Mariusz Kurek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Rudzie Śląskiej.

To ostatnie wykazało podsumowanie wczorajszej akcji NURD. Na 104 wykroczenia, aż 64 popełnili właśnie piesi.

- Często widzimy przechodzenie w miejscach niedozwolonych, ale też zapatrzenie w telefon na przejściu dla pieszych. Piesi nie zachowują ostrożności, nie obserwują otoczenia jezdni, zbliżających się pojazdów. Formalnie w większości przypadków sprawcą zdarzenia jest kierowca, ale przepis zakazujący tak zwanego wtargnięcia bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd - nadal obowiązuje - dodał Kurek.

NURD w Rudzie Śląskiej w liczbach

Spośród 64. wykroczeń popełnionych przez pieszych - 46 dotyczyło przechodzenia w miejscach niedozwolonych, a 11 - przechodzenia na czerwonym świetle.

Z kolei w przypadku kierowców - z 40. wykroczeń - 22 to było przekroczenie prędkości w okolicy przejścia, 2 - nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, a 11 - wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

To właśnie te ostatnie 13 wykroczeń należy do kategorii "twardych", czyli karanych według nowych przepisów mandatem 1500 złotych i 15 punktami.

Działania policji, mimo tylu ukaranych, nastawione były jednak na prewencję. Około 70 pieszych i kierowców otrzymało tylko pouczenia. Karani byli tylko ci, którzy rażąco naruszyli przepisy.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon