Wystawa na Stacji Biblioteka upamiętnia lądowanie na Księżycu

„Z Księżyca na Marsa i dalej” – plenerowa wystawa o takim właśnie tytule otwarta zostanie w piątek (25 marca) przy Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Ekspozycję przygotował Konsulat Generalny USA w Krakowie.

M.Wroński
Wystawa Stacja Biblioteka

Wystawa powstała przede wszystkim dla upamiętnienia misji Apollo 11 i lądowania człowieka na Księżycu, co nastąpiło 20 lipca 1969 r. To właśnie wtedy Neil Armstrong zszedł z lądownika Eagle i po dotknięciu powierzchni Srebrnego Globu wypowiedział słynne zdanie: „To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Ekspozycja przedstawia zarówno historię podboju kosmosu, jak też przyszłe misje planowane przez NASA, a dotyczące m.in. z badań Księżyca i przygotowania podwalin pod stałą obecność tam człowieka, czy ewentualnego lądowania na Marsie. Jak podkreślono anonsując wystawę swój udział w podboju kosmosu mają również Polacy oraz Amerykanie polskiego pochodzenia, jak np. George Zamka.


Zapowiedziane na godzinę 10 otwarcie wystawy nie wyczerpie jednak kosmicznej tematyki w Stacji Biblioteka. W ciągu dnia naukowcy z Europejskiej Fundacji Kosmicznej przeprowadzą tam dla uczniów szkół ponadpodstawowych warsztaty pt. „Kosmiczna wiedza: skąd wiemy, że klimat się zmienia?”. W ramach tego projektu odbędzie się warsztat z analizy danych satelitarnych oraz z ich praktycznego zastosowania, zajęcia z kamerą termalną oraz eksperyment Herschela, którego celem jest pokazanie, że nasze oczy widzą tylko niewielką część widma elektromagnetycznego.

– Będą to zajęcia o Ziemi i jej klimacie, a także innych planetach Układu Słonecznego. Wykładowcy pokażą np. jak dane pozyskiwane z kosmosu przybliżają nas do zrozumienia naszej planety, ale także poradzą, w jaki sposób zbudować karierę w sektorze kosmicznym – mówi Iwona Luszczak, dyrektor IV LO im. H.C. Hoovera w Rudzie Śląskiej (to właśnie ta szkoła jest koordynatorem obu wydarzeń).

Uczniowie, którzy są zainteresowani udziałem w warsztatach, mogą zgłosić swój udział na adres: zso4hoover@gmail.com lub telefonicznie na numer: 32 248 10 78. Zajęcia odbędą się w dwóch turach: od godz. 10.00 do 12.45 oraz od 13.00 do 15.45.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon