Wypadek w Kochłowicach - ranny motocyklista. Jak do tego doszło?

28 sierpnia, przed godziną 14. na skrzyżowaniu ulic Oświęcimskiej i Łukasiewicza doszło do groźnego wypadku. Jadący od dołu w kierunku autostrady A4 motocyklista uderzył w samochód. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec LPR.

Katarzyna Krawczyk-Wacławik
Wypadek w Kochłowicach. Kierujący motocyklem doznał wielonarządowych obrażeń

Wyjeżdżająca z Łukasiewicza fiatem bravo, 28-letnia kobieta, nie zauważyła, że ulicą Oświęcimską jedzie motocyklista. I zajechała mu drogę. Prowadzący jednoślad, 42-latek z Rudy Śląskiej, nie miał szans na reakcję. Uderzył w bok samochodu. W wyniku zderzenia doznał wielonarządowych obrażeń. Lotnicze pogotowie ratunkowe przewiozło go śmigłowcem do szpitala w Chorzowie. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Można powiedzieć, że mężczyzna miał trochę szczęścia. Jechał przepisowo, a jego motocykl o pojemności 125 cm sześciennych, to nie pojazd wyścigowy. Gdyby pędził na wielkiej maszynie - mogło skończyć się tragicznie. Nie zmienia to faktu, że w konfrontacji motocykl-samochód, kierujący tym pierwszym zawsze jest w gorszej sytuacji.

Motocykle są wszędzie. I co z tego?

Policja apeluje do kierowców samochodów - sezon na jednoślady trwa, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na tych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jest i druga strona medalu. Co z tego, że motocykle są wszędzie i mogą nadjechać z dowolnej strony, z dowolną prędkością i w dowolnej liczbie? Czy to dla kierowców samochodów oznacza, że podczas jazdy mają ciągle zerkać w lusterka i kręcić głowami, by wypatrzeć nadciągający motocykl? Zdecydowanie nie. Ale wystarczy podczas jazdy zachować skupienie, nie pisać w telefonie czy podziwiać okoliczności przyrody niepowtarzalne. Bo nie tylko motocykle są wszędzie. Rowerzyści, biegacze czy nawet zwierzęta leśne też mogą być wszędzie. I wyłonić się nagle, jak niemieckie czołgi.

Na motocyklistach też spoczywa wielka odpowiedzialność. Ci doświadczeni, kiedy ustąpisz im "ścieżki" na drodze - podziękują. Ale są i tacy, którzy na pełnym gazie będą lawirować między samochodami. A wtedy, nawet widząc nadciągający jednoślad - trudno przewidzieć jego kolejny ruch.

Wszyscy są uczestnikami ruchu drogowego i mają takie same prawa. Jednak w przypadku zderzenia, prawa fizyki zawsze stoją po stronie kierowcy samochodu. O tym warto pamiętać.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

LPR

Wypadek w Rudzie Śląskiej. Mężczyzna spadł z dachu

Rejestrator wjazdu na czerwonym pojawi się na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie

Rejestrator na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie i pomiar na DTŚ

Nowy Bytom i działo Drexa na nowej elewacji

"Malarz akrobata w nocy z farbami lata". A właściwie latał..

210 na godzinę zamiast 100. Mandat 2500 zł i 10 pkt.

Spieszył się "średnicówką"

Amfaruda2

36-letni rudzianin "dilował" narkotykami. Wpadł przypadkiem

Taki widok zastała rudzianka. Katalizator zniknął.

Bezczelność złodziei nie zna granic

Crash 1308575 960 720

Nadmierna prędkość przyczyną wypadków