Wymuszenie rozbójnicze w biały dzień w centrum Nowego Bytomia. Nastolatkowie czują się bezkarni?

Była godzina 16.30, w świąteczny poniedziałek, 1 listopada. Nowy Bytom, ulica Niedurnego. Przystanek autobusowy przy wieżowcu. Do czekającego na transport 21-latka podeszło dwóch wyrostków. Najpierw zażądali pieniędzy, potem jeden z nich uderzył mężczyznę i kazał sobie kupić alkohol w pobliskiej Żabce.

KMP Ruda Śląska
Nastoletni bandyta nie pierwszy raz stanie przed Sądem Rodzinnym

Aż przykro słuchać, że do takich sytuacji dochodzi w samym centrum miasta, tuż przy magistracie. Czekający na autobus 21-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej został zaczepiony przez dwóch nastolatków. Jak się później okazało - 15 i 16-letni chłopcy mieli ochotę na... wódkę. Ale nie mieli pieniędzy. Postanowili więc dokonać czegoś, co kodeks karny określa jako wymuszenie rozbójnicze.

- Nastolatkowie podeszli do mężczyzny i zażądali pieniędzy. 21-latek odpowiedział, że nie ma, bo zakupów dokonuje kartą. Wtedy dostał pięścią w głowę i kazali mu iść do pobliskiego sklepu kupić butelkę wódki - relacjonuje asp. szt. Arkadiusz Ciozak z rudzkiej policji.

I tu pojawił się problem - mężczyzna, choć pełnoletni, wyglądał tak młodo, że ekspedientka nie chciała mu sprzedać alkoholu, a dowodu przy sobie nie miał. Wpadł więc na dobry pomysł. Wrócił do młodocianych zbirów i, wiedząc, że w Żabce są kamery - zaproponował im, by go nie bili, tylko wybrali sobie coś niealkoholowego ze sklepu, a on zapłaci.

- Nastolatkowie przystali na taką ofertę, wybrali czipsy i inne przekąski za 21 złotych, za które zapłacił napadnięty mężczyzna - dodaje Ciozak.

Kiedy poszli - poszkodowany natychmiast powiadomił policję. Mundurowi przejrzeli zapis monitoringu i niedługo później jeden z bandziorów był już w ich rękach. Drugiemu zafundowali niemiłą pobudkę we wtorek o 7 rano. Wprawdzie po spisaniu zeznań i sporządzeniu dokumentacji - wrócili pod opiekę rodziców, to wkrótce staną przed sądem rodzinnym. Który, nota bene, obu "dżentelmenów" już miał okazję spotkać. Gdyby starszy z napastników miał 17 lat - mógłby już odpowiadać jak dorosły. Artykuł 282 Kodeksu Karnego przewiduje za wymuszenie rozbójnicze karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Przemoc w rodzinie często jest nieujawniona

Zaczęło się od kłótni. Potem mężczyzna zaczął dusić żonę

Zatrzymany 33-latek spędzi najbliższe 3 miesiące w areszcie

Pili razem wódkę, potem jemu się "zachciało"

Przy handlarzu narkotyków znaleziono też broń

Samochodowy mechanik - dilerem

Oszukana rudzianka straciła 20 tysięcy złotych

28-latka z Rudy Śląskiej oszukana na "zagrożone konto"

Nowa metoda oszustów - podają się za listonoszy

Uwaga! Oszuści podszywają się pod listonoszy!

Od świtu do 22. trwa akcja "Prędkość"

Od rana akcja "Prędkość". Będzie mierzone!

Ta kontrola chyba zakończyła się pouczeniem :)

Policja sprawdzała maseczki w komunikacji publicznej