Ruda Śląska. Miasto dało 2,5 mln zł na wymianę starych źródeł ciepła i podłączenie do sieci

Miasto Ruda Śląska przeznaczyła w ostatnich trzech latach prawie 1,3 mln zł na wsparcie wymiany źródeł ciepła.

FB IMG 1617786897564

To nie wszystko, gdyż kolejne 1,2 mln zł wyniosło dofinansowanie podłączenia do sieci CO budynków spółdzielni mieszkaniowych czy MPGM TBS, co pozwoliło na łączną redukcję rocznej emisji pyłu PM10 o ponad 73,6 ton, a rocznej emisji pyłu PM 2,5 - o ponad 61,1 ton.

Te działania będą kontynuowane. Z przekazanych nam przez spółkę Węglokoks Energia ZCP, która jest głównym operatorem rudzkiej sieci ciepłowniczej wynika, że do 2023 roku planowane jest podłączenie kolejnych ponad 70 budynków, przede wszystkim w dzielnicach Orzegów i Godula - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent miasta.

Uchwała antysmogowa nakłada określone wymogi

W tym roku temat wymiany źródeł ciepła jest szczególnie istotny, ponieważ 31 grudnia upływa termin wymiany najstarszych kotłów systemu centralnego ogrzewania, które nie spełniają wymogów Uchwały antysmogowej. Do tego dnia wymienić trzeba wszystkie instalacje z 2006 roku oraz starsze. Terminy wymiany pozostałych kotłów rozpisane są do końca 2027 r. Natomiast nieefektywne indywidualne źródła ciepła, jak piece czy kominki, trzeba wymienić do 31 grudnia 2022 r.

W Rudzie Śląskiej zmiana systemu ogrzewania na ekologiczne jest dofinansowywana przez miasto od 2014 roku. Kwota dotacji wynosi do 70% poniesionych nakładów finansowych na zakup urządzenia grzewczego lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej, jednak nie więcej niż 2500 zł dla jednego jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Dla budynków wielorodzinnych to wsparcie jest odpowiednio wyższe - informuje Krzysztof Mejer.

fot.pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon