Wygrali licytację - zbudują nowy odcinek Trasy N-S w Rudzie Śląskiej

Ns

Ruszamy z kopyta i widzimy się niebawem na przecinaniu wstęgi - zapewnili przedstawiciele DROGOPOLU, firmy, która zwyciężyła w licytacji na budowę kolejnego, ostatniego w pierwszym etapie, odcinka trasy N-S w Rudzie Śląskiej. Dziś w rudzkim magistracie podpisano umowę z wykonawcą.

Od Kokota do Bielszowickiej. To kolejny etap budowy kluczowej trasy N-S, która połączy "średnicówkę" z autostradą A4. Koszt wszystkich prac ma wynieść 95 milionów złotych, z czego zdecydowana większość pochodzi z funduszy unijnych.

- To bardzo ważna inwestycja dla miasta i regionu. Chcemy być przyjaźni kierowcom z Rudy Śląskiej oraz wszystkim innym, by przez nasze miasto dobrze się przejeżdżało - powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Przetarg w formie licytacji wygrała firma DROGOPOL, wykonawca poprzedniego odcinka N-S-ki. 

- W ostatnim okresie taka procedura staje się nową modą i kilka przetargów udało się nam już wygrać. Oczywiście jest spora nerwówka, bo licytuje się w dół i każde naciśnięcie enter może się źle skończyć, ale tym razem udało się pokonać konkurentów. Wykonawcy ustalają sobie minimalny próg i do niego schodzą. Jest radość, kiedy konkurenci przestają licytować, ale nerwy są do samego końca - mówił wiceprezes DROGOPOLU, Michał Staszewski.

Przekazanie placu budowy w lipcu, od sierpnia roboty budowlane. Na początku niezbyt widoczne, bo związane z przebudową obiektów i instalacji podziemnych. We wrześniu i październiku rozpoczną się roboty makroniwelacyjne. Wtedy zaczną się utrudnienia w ruchu. Będzie zmieniona organizacja ruchu w ciągu ulicy Bielszowickiej, następnie bodowa ronda w ciągu ul. 1 Maja i przebudowa mostu nad potokiem bielszowickim. To już główna arteria i zmiany będą odczuwalne.

- Został odcinek od Bielszowickiej do A4, to będzie najtrudniejsze wyzwanie, bo mamy do budowy duży wiadukt, który będzie przebiegać nad Kochłówką i cmentarzem parafialnym w Wirku. Dokumentacja jest gotowa i z końcem roku będziemy gotowi do postępowania przetargowego, ale na razie uczciwie mówię, że nie mamy jeszcze zapewnionych środków na budowę tego odcinka - powiedział Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Węzeł łączący trasę z ulicą Bielszowicką będzie dwupoziomowy, z rondem turbinowym na skrzyżowaniu Bielszowickiej i 1 Maja. Powstaną też nowe drogi dojazdowe, chodniki, ścieżki rowerowe, przejścia podziemne itp. 

Do tej pory powstały już trzy odcinki N-S o łącznej długości 3,4 km. Ale to nie koniec drogowych planów. Miasto chce kontynuować budowę trasy w kierunku północnym - od DTŚ do granicy z Bytomiem.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kochłówka3

Ruda Śląska w obiektywie. Zobaczcie zdjęcia Jacka D Knapika

Ulica Skłodowskiej-Curie będzie zamknięta na dwa miesiące

Rusza przebudowa ulicy Janasa. Będą utrudnienia

Lustro na skrzyżowaniu Korfantego i Kopalnianej ułatwi życie kierowcom

Niebezpieczne skrzyżowanie w Bykowinie doczekało się lustra

Topinwestycje

Top Inwestycje Komunalne 2021. Rudzki projekt nominowany

Bytom Tablice po śląsku przed Urzędem Miejskim

Urzůnd Miejski we Rudzie. Chcielibyście takie tablice?

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Powstańcy śląscy 1921

lll Powstanie Śląskie na terenach Rudy Śląskiej