Wybierz się w rejs po wielkich jeziorach mazurskich statkami Żeglugi Mazurskiej

Największym armatorem pasażerskim na Mazurach jest Żegluga Mazurska z Giżycka. Dysponuje flotą dwunastu statków pasażerskich, zdolnych ogółem przyjąć na pokład 1137 pasażerów.

Zdjęcie Główne

Statki ŻM przemierzają w sezonie letnim cały główny szlak żeglowny Wielkich Jezior Mazurskich, operując z portów w:

  • Giżycku,
  • Mikołajkach,
  • Rucianem-Nidzie,
  • Węgorzewie,
  • Rynie.
Żegluga Mazurska

Dłuższe rejsy po mazurskich akwenach

Z portu w Giżycku można się wybrać na południe w rejs Giżycko – Mikołajki, przebiegający środkową częścią szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w dużej części po zbudowanych w XVIII wieku kanałach.

Można też popłynąć na północ w rejs na trasie Giżycko – Węgorzewo, którego szlak biegnie przez malownicze akweny zespołu jeziora Mamry, drugiego pod względem wielkości jeziora w Polsce.

Miłośnicy natury i historii powinni się koniecznie wybrać z Giżycka w rejs na Wyspę Kormoranów. Szlak tej wycieczki wiedzie południowymi akwenami jeziora Mamry na rezerwatowe Jezioro Dobskie, a celem jest wyspa Wysoki Ostrów – lęgowa kolonia kormoranów i czapli, a jednocześnie relikt staropruskiego grodziska.

Z przystani w Mikołajkach statki Żeglugi Mazurskiej wypływają na południe w niezwykle atrakcyjny rejs Mikołajki – Ruciane-Nida, z wpłynięciem na największe polskie jezioro – Śniardwy, a dalej wiodący rynnowym jeziorem Bełdany, którego brzegi porasta Puszcza Piska. Dużą atrakcją tego rejsu jest przeprawa przez śluzę w Guziance.

Z kolei na północ można się wybrać w rejs na trasie Mikołajki – Ryn, którego szlak przebiega niebywale malowniczą rynną morenową jeziora Tałty i Jeziora Ryńskiego i kończy się w zatoce u stóp krzyżackiego zamczyska.

Dłuższe rejsy pomiędzy portami można realizować w różnych konfiguracjach: w jedną, albo drugą stronę, a także tam i z powrotem z dogodną przerwą na zwiedzanie portowych miasteczek.

Żegluga Mazurska

Rejsy spacerowe dla tych, którzy nie mają za dużo czasu

Pasażerowie, którzy nie mają zbyt wiele czasu, a chcieliby w pełni poczuć wyjątkowy klimat Wielkich Jezior Mazurskich, mogą się wybrać w o wiele krótsze rejsy spacerowe.

Port ŻM w Giżycku jest punktem wyjściowym do rejsu na Łabędzi Szlak – krajobrazowo-ornitologiczną przygodę pomiędzy malowniczymi, stanowiącymi rezerwaty przyrody, wyspami na jeziorze Kisajno.

Natomiast rejs spacerowy do Wyspy Miłości to okazja bliższego zapoznania się z obszerną połacią wodną jeziora Niegocin i wiążącymi się z tym jeziorem legendami.

Z przystani ŻM w Mikołajkach koniecznie trzeba wyruszyć na spacer po Śniardwach, aby spotkać się oko w oko z tym największym polskim jeziorem.

Przystań ŻM w Rucianym Nidzie oferuje wycieczkę po niezwykle pięknym, puszczańskim Jeziorze Nidzkim, zaś z przystani ŻM w Węgorzewie koniecznie trzeba wybrać się na rejs do największej mazurskiej wyspy Upałty, który jest atrakcyjnym, wodnym spacerem po rzece Węgorapie i północnym akwenie jeziora Mamry.

Dancing albo dyskoteka na statku

Oprócz rejsów uwzględnionych w regularnym rozkładzie Żegluga Mazurska oferuje rozrywkowe rejsy dancingowe i dyskotekowe, realizowane okazjonalnie w letnie wieczory z portu w Giżycku i przystani w Mikołajkach. Możliwe są także czarterowe rejsy tematyczne dla zorganizowanych grup, realizowane na zamówienie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty

Bieszczadzka Stodoła Zdjęcie Główne

Poznaj całoroczne apartamenty w samym sercu Bieszczad

Gorlice fot Natalia Pacana Roman

Gorlice – niepisana stolica Beskidu Niskiego

Zdjęcie Główne

Jura Krakowsko-Częstochowska - atrakcje dla każdego

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Zdjęcie Główne

Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

ZDJĘCIE GŁÓWNE

Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!