Wirtualna strzelnica w IV LO w Rudzie Śląskiej. Ruda Śląska wstąpiła do programu MON "Strzelnica w powiecie 2022"

Wprawdzie szumny program MON "Strzelnica w powiecie" zakładał stworzenie strzelnic "prawdziwych" i dostępnych dla każdego mieszkańca, ale od czegoś trzeba zacząć. W IV LO w Orzegowie dziś oficjalnie otwarto strzelnicę. Wirtualną wprawdzie i na razie nie dla każdego, ale za to o wiele tańszą u użytkowaniu.

Jacek Skorek
Wirtualną strzelnicę w Orzegowie testowali dziś mundurowi i zaproszeni oficjele
- Samo stworzenie strzelnicy wymagało sporo zachodu. Zaprojektowanie obiektu zajęło nam czas do połowy października. Postanowiliśmy zaadoptować na nią nieużywaną jadalnię. Potem czekaliśmy na podpisanie przez miasto umowy z MON. Wreszcie przyszła zgoda, ruszyliśmy z robotą i jest. Młodzież jest bardzo zadowolona. Czekają niecierpliwie na zakończenie części oficjalnej, by też mogli postrzelać - mówiła dyrektor IV LO, Iwona Luszczak.

Strzelnica kosztowała ponad 222 tysiące złotych, z czego 80 procent pokrył samorząd, a 20 procent - Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dla kogo ta strzelnica?

Obiekt przeznaczony jest przede wszystkich dla uczniów szkół średnich, którzy zgodnie z zaleceniem ministerialnym - podczas "edukacji dla bezpieczeństwa" muszą trenować strzelanie.

- Ale będzie dostępna dla organizacji proobronnych, formacji mundurowych niezrzeszonych w siłach zbrojnych, a nawet żołnierzy. Z dostępnością dla wszystkich mieszkańców jest troszeczkę trudniej, ale mamy taki projekt, by z organizacją Combat Alert robić szkolenia dla chętnych do strzelania rudzian - dodaje dyrektor IV LO.

Dla uczniów klas mundurowych w orzegowskim liceum, to doskonałe szkolenie. Taki ostrzelany, chociażby na wirtualnej strzelnicy uczeń, w przypadku chęci wstąpienia do wojska - jest już częściowo przygotowany.

- To świetny trening początkowy. A my potem już mamy 50 procent mniej pracy - mówi mjr Marcin Drewnowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chorzowie.

Na wirtualnej strzelnicy strzela się z replik broni bojowej, które zamiast kul - "wystrzeliwują" promień lasera w kierunku ściany z wyświetlanym filmem.

- Scenariusze są różne - przeznaczone dla klas wojskowych i policyjnych. Na przykład policjant ma zlikwidować terrorystów, jest odbijanie zakładników, ale są też typowo sportowe - gdzie rywalizuje dwóch strzelców strzelając do tarcz na punkty - mówi Rafał Koj, nauczyciel WF i instruktor wyszkolenia strzeleckiego w IV LO w Rudzie Śląskiej.

To druga tego typu strzelnica na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Chorzowie. Pierwsza powstała w liceum w Świętochłowicach.

- Mam nadzieję, że inne miasta też przystąpią do tego projektu. W końcu o to chodzi, by strzelnica była w każdym powiecie - dodaje mjr Drewnowski.

Na orzegowskiej strzelnicy będą się oczywiście mogli za darmo szkolić również uczniowie innych rudzkich szkół średnich. Klasy pierwsze w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa’, a młodzież klas starszych - w zorganizowanych grupach wraz z opiekunem.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Szkola

19 tys. rudzkich uczniów zakończyło rok szkolny 2020/2021.

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic