Wielki piec Huty Pokój w teledysku. Rudzka perełka industrialnej architektury doceniona przez mieszkańców

Zrealizowany przez rudzian dla rudzian. Teledysk z wielkim piecem nowobytomskiej Huty Pokój, to liryczna etiuda taneczna poświęcona naszej perełce industrialnej. Wielki piec, na trwałe, oby!, wpisany w krajobraz Rudy Śląskiej doczekał się muzycznego ukłonu od mieszkańców.

Jacek Skorek
Wielki piec w Rudzie Śląskiej ma własny teledysk

Wielki piec Huty Pokój - symbol naszego miasta i trwały element jego krajobrazu. Choć dziś martwy, wielu mieszkańców pamięta czasy, gdy ogień w jego wnętrzu i spalane nad nim gazy - rozświetlały nocą okolicę. Teraz stanowi tylko zardzewiałe wspomnienie czasów, gdy stal lała się strumieniem, a piec nieprzerwanie pracował. Głośno zrobiło się o nim w 2011 roku, kiedy pojawiła się nieoficjalna informacja o rozbiórce pieca. Na szczęście udało się wpisać go rejestru zabytków i tym samym uchronić przez wyburzeniem. Powstała też koncepcja zagospodarowania obiektu.

- Ten obiekt, to ważny element naszej historii i lokalnej tożsamości. Nie wyobrażam sobie krajobrazu naszego miasta bez naszego "kolosa". Marzy mi się, by Wielki Piec tętnił życiem kulturalnym i turystycznym. Krok po kroku dążymy do realizacji tego planu. Kończymy już opracowanie dokumentacji wykonawczej i szukamy źródeł finansowania adaptacji obiektu na nowe cele. Trzymajcie Państwo kciuki, żeby się udało!- napisała na swoim facebook'u prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic.

Rudzianie autorami teledysku o wielkim piecu

Na potrzeby nakręcenia teledysku powstała oryginalna kompozycja muzyczna, specjalnie dedykowana dla obiektu Wielkiego Pieca. Stworzył ją młody rudzianin - Kamil Gojowy. Do nagrania zaprosił Ewę Kopacz (wiolonczela), Martynę Kaintoch (skrzypce), Szymona Poniszowskiego (altówka), sam zaś zagrał na fortepianie. Tancerzem, który stworzył choreografię do teledysku i zatańczył w filmie, jest również pochodzący z Rudy Śląskiej Arkadiusz Franczak.

Promocja miasta i plany wobec wielkiego pieca

Łączny koszt wykonania filmu promocyjnego wyniósł około 8.400 zł, a jego przygotowanie zleciło Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Stworzony w celach promocyjnych teledysk ma wprowadzić widzów w przestrzeń tego obiektu, a jednocześnie stworzyć okazję do promocji młodych rudzkich talentów. Obecnie jesteśmy na etapie kończenia projektu architektonicznego dla adaptacji Wielkiego Pieca Hutniczego na cele turystyczne i kulturalne. Następnym etapem będzie realizacja tego projektu, na której sfinansowanie aktywnie szukamy środków zewnętrznych - dowiedzieliśmy się w rudzkim magistracie.

Zanim jednak to miejsce zapełni się odwiedzającymi - zobaczcie jego ogrom i piękno w teledysku przygotowanym przez rudzkich i zaprzyjaźnionych artystów.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon